Wakacje w Egipcie – co warto zwiedzić

0
1760
Wakacje w Egipcie - co warto zwiedzić

Kto nie chciałby zobabaczyć egipskich piramid? Egipt jest jednym z tych miejsc, do którego zjeżdżają turyści z całego swiata. Ze względu na piramidy, piękną słoneczną pogodę i wiele innych czynników jest to jest jedno z popularniejszych miejsc wakacyjnych.

Na hasło Egipt wiele Europejczyków bez wahania odpowie: Piramidy w Gizie. Są to grobowce faraonów i zalicza się je do jednego z siedmiu cudów świata. W Gizie znajdują się najbardziej znane piramidy egipskie. W piramidzie Cheopsa można podziwiać hieroglify, jednak wejśc do niej mogą tylko osoby, które zakupiły bilet. Pozostałe Piramidy w tym komleksie to piramida Chefrena i Mykerinosa. Wakacje w Egipcie będą niekompletne bez odwiedzenia Piramid.

Wakacje w Egipcie nie mogą się obyć również bez wizyty w stolicy – Kairze. Można powiedzieć, że Kair stanowi centrum kulturalne i polityczne rejonu arabskiego. Pod względem turystycznym ma ogólnoświatowe znaczenie. Żeby dobrze poznać to miasto, trzeba spędzić w nim conajmniej tydzień. Jednym z ważniejszych miejsc jest Muzeum Egipskie, Meczet Alabastrowy i Cytadela Saladyna, ale to subiektywny wybór pośród dziesiątek obiektów również wartych zainteresowania.

Aleksandria jest drugim znanym miastem w Egipcie po Kairze. Swoją nazwę zawdzięcza legendarnemu założycielowi miasta, samemu Aleksandrowi Wielkiemu. Można powiedzieć, że w czasach starożytnych Aleksandria była centrum kulturalnym ówczesnego świata. Była miastem wielonarodowym. Po serii trzęsień ziemi znaczna jej część została zniszczona i straciła na znaczeniu.

Mniej znanym miejscem, ale robiącym niesamowite wrażenie, jest Luksor. Należy do dawnej stolicy Egiptu – Teb. Miłośnicy historii i archeologii nie mogą pominąć tego miesjca podczas wizyty w Egipcie. Znaduje się tutaj duże zagęszczenie zabytków w związku z czym można odczuć klimat sprzed tysięcy lat.

Będąc w Tebach nie można zapomnieć, że w pobliżu znajduje się Dolina Królów. W dolinie znajdują się dwa wąwozy, poprzez kóre przechodzi masyw górski. Można tu naliczyć 63 grobowce władców egipskich z czasach starożytnych. Znajduje się tu międzyi innymi grobowiec Tutenchamona, gdzie może wejśc tylko 400 osób dziennie i Ramzesa Wielskiego. Do wielu grobowcy nie można się dostać, poniewać są już zbyt zniszczone. W innych trwają prace konserwatorskie.

W Tebach jest jeszcze jedna dolina, którą często odwiedzają turyści. Jest to Dair al-Bahri. Można tu podziwiać świątynie królowej Hatszepsut, która jest częściowo wykuta w skale. Na świątynię składają się trzy tarasy, które tworzą kaskadę. Ciekawostką jest, że świątynię odnawiają archeologowie, pochodzący z Polski. Osoby, które zobaczyły to miejsce naocznie, potwierdzają, że widok trzech kaskad, nad którymi góruje masyw skalny, to niezapomniany widok.

Wakacje w Egipcie prócz Piramid kojarzą się również z leniwym wylegiwaniem się na plaży. Wybrzeże Morza Śródziemnego zapewnia urlopowiczom przecudne plaże i lazurowe ciepłe morze. Znajduje się tutaj wiele kurortów wypoczynkowych, w kórych można się zatrzymać, żeby spędzić wakacje w Egipcie niczym z kolorowej wakacyjnej pocztówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here