Kiedy zaczynają się wakacje?

0
1823
Kiedy zaczynają się wakacje?

To bardzo ciekawe w jak różny sposób da się interpretować jedno i to samo hasło. Odpowiedź, jaką uzyskamy, jest zależna przede wszystkim od grupy osób, którą spytamy o zdanie. Gdyby zapytać dzieci w wieku szkolnym co oznacza dla nich hasło wakacje, to na pewno padałyby bardzo różne odpowiedzi, ale sens jednej z najczęstszych byłby taki, że jest to czas wolny od szkoły i odrabiania zadań domowych. Dla wszystkich tych, którzy chodzą do szkoły podstawowej czy średniej, wakacje zaczynają się pod koniec czerwca, a kończą wraz z sierpniem. Wyjątkiem w tej grupie są oczywiście klasy maturalne, ponieważ uczniowie tych klas mają wolne zaraz po egzaminach maturalnych. Jeszcze inaczej ta ciekawa sprawa wygląda w przypadku studentów, ponieważ to bardzo dużo zależy od uczelni i tego, od kiedy na danej uczelni trwa sesja. Jeżeli wakacje mamy rozumieć jako czas wolny od nauki to na studiach jedni mają go szybciej a drudzy później, ponieważ wszystko zależy od tego, kiedy zdadzą semestr. W tym miejscu odpowiedzialność za to, jak długie będą wakacje, przechodzi częściowo właśnie na studentów, bo to od nich zależy jak bardzo, będą się starać, by zdać egzaminy i inne zaliczenia w jak najwcześniejszym terminie, a nie w terminach poprawkowych.
Gdyby zapytać ludzi, którzy mają już okres szkolny daleko poza sobą, kiedy zaczynają się wakacje, to część odpowiedzi na pewno wskazywałaby na okres letni, chociażby dlatego, że to właśnie ten czas jest przez wielu uważany za najbardziej właściwy do wyjazdu na wakacje, bo wtedy sprzyja temu panujący klimat. Są jednak ludzie, którzy uważają inaczej i starają się za wszelką cenę uniknąć tłoku, jaki panuje w tym okresie we wszystkich interesujących miejscach jak na przykład: plaże, ośrodki wypoczynkowe czy miejsca, w których znajduje się dużo zabytków i innych obiektów, które warto zwiedzić. Tacy ludzie mają skłonność do organizowania sobie wakacji w zupełnie innym czasie, czyli chociażby miesiącach takich jak listopad, grudzień lub styczeń, bo wtedy wszędzie panuje zdecydowanie większy spokój i dużo łatwiej jest skupić się na tym, gdzie się przebywa, a w konsekwencji można czerpać z tego więcej przyjemności. Taki wybór może być uzasadniony również tym, że ludzie ci pracują w jakimś specyficznym zawodzie, który nie daje im możliwości wzięcia urlopu w innym czasie.
Taki problem mogą mieć właśnie ludzie, którzy żyją z turystyki, bo dla nich czas standardowych wakacji jest czasem największego zysku i największego ruchu w interesie. Po prostu nie mogą sobie wtedy pozwolić na opuszczenie miejsca pracy, nawet jeżeli prowadzą własną firmę, ponieważ wtedy wszystko musi działać perfekcyjnie, a pozostawienie wszystkich obowiązków pracownikom bez kontrolowania ich pracy na bieżąco może się okazać niezwykle szkodliwe dla sytuacji finansowej firmy i właściciela. Jeżeli dla kogoś czas wakacji jest czasem, który pozwala mu zarobić na tyle dużo pieniędzy, by mógł spokojnie przetrwać resztę roku, to na pewno nie może on wyjechać na wakacje tak jak wszyscy. Jest to pewien minus, ale za to taka osoba ma szansę dostrzec plusy, które wynikają z wypoczywania w innym terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here