Kaszëbsczé jezora, kaszëbsczi las

0
1831
Kaszëbsczé jezora, kaszëbsczi las

Wakacje w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem urlopowiczów. Znane powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie” w końcu dotarło do świadomości Polaków, którzy chętniej zanim zaczną zwiedzać świat poza granicami kraju, zwiedzają Polskę. Położenie geograficzne ojczyzny sprawia, że na prawdę jest gdzie pojechać. Najczęstszymi kierunkami jest północ wraz ze swym morzem, mazury z jeziorami i południe z górami.
Właśnie północ i Bałtyk są fajnym wyborem na urlop. Z północą nieodłącznie powinny kojarzyć się Kaszuby.

Kaszuby to region kulturalny w północnej Polsce, bardzo atrakcyjny turystycznie. Dobrze rozwinięta agroturystyka sprawia, że wczasowicze mają duże pole do wyboru. Tereny kaszubskie są bardzo ładne, poza obecnością morza, można spotkać wiele jezior i lasów – stąd duży wybór w ośrodkach ulokowanych właśnie nad jeziorami.
Sami Kaszubi słyną ze swej gościnności i pracowitości, więc gości przyjmują ciepło.

Co warto zobaczyć będąc na Kaszubach?
Jest parę miejsc, których ominięcie to grzech. Jednym z nich jest Słowiński Park Narodowy, który słynie ze swych ruchomych wydm położonych w nadmorskiej Łebie. Spacer po takich wydmach to wspaniały aktywny wypoczynek dla organizmu, który będzie miał okazje nawdychać się dobroczynnego jodu.
Innym miejscem charakterystycznym dla tego regionu kulturalnego jest Szymbark. W Szymbarku odwiedzić można rzecz jasna „Dom do góry nogami”, ale nie tylko. Można tam bliżej poznać kulturę kaszubską, nauczyć się hymnu kaszub, a także trochę historii. Co roku w Szymbarku 17 września organizowany jest Światowy Dzień Sybiraka.

Mówiąc o Kaszubach nie można pominąć ich kuchni. To lud żyjący nad jeziorami i morzem, więc ryby są bardzo popularne. A najbardziej popularne są śledzie, które podawane są niemalże w każdej postaci. Śledzie je się ze śmietaną, z ziemniakami, w oleju i wszelkimi innymi marynatami. Świetnie smakuje również smalec ze skwarkami na świeżo upieczonym chlebie. Z racji obecności dużej ilości lasów, w kuchni kaszubskiej często spotykane są dary lasy, czyli głownie grzyby i jagody. Jeżeli chodzi o słodkości to bardzo popularne jest ciasto marchewkowe i kaszubskie truskawki.

Poza jeziorami i morzem znaleźć możemy rzeki, które idealnie nadają się na spływ kajakowy. Taki spływ to z pewnością niezapomniane wrażenia. Oczywiście trzeba pamiętać o minimum bezpieczeństwa, czyli wybranie odpowiedniego kapoku i mądre dobranie się w pary do jednego kajaka.

Polska oferuje bardzo fajne atrakcje i miejsca jakie można zwiedzić. Wakacje na Kaszubach są jedną z nich. Warto poznać ten region od strony kultury, piękna krajobrazu a także kuchni. Przecież każdy lubi fajnie zjeść, wiec przebywając w regionie, który ma swoje charakterystyczne smaki warto ich spróbować, zamiast zwykłej pizzy, którą spotkać można na całym świecie. W razie spotkania rodowitego Kaszuba pomocny może okazać się słownik polsko-kaszubski, dlatego że z takim człowiekiem mogą wystąpić spore problemy komunikacyjne – no chyba że uda się porozumieć na migi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here