Gruzja – czar wschodu

0
1960
Gruzja - czar wschodu

Wiele podróżników, którzy odwiedzili Gruzję, twierdzą, że wakacje w Gruzji umożliwiają podziwianie najwspanialszych górskich wzniesień. Wakacje w Gruzji to też biesiady, których nie sposób zapomnieć. Turysta może cieszyć się gruzińską gościnnością, dzięki której każdy ochoczo wytłumaczy mu gdzie trafić, a nawet podwiezie. Może liczyć na posiłek, a czasem nawet darmowy nocleg. Ponadto amatorzy pysznego jedzenia i doskonałego wina powinni obowiązkowo spędzić wakacje w Gruzji. Skalisty kraj średniowiecznych klasztorów, łagodnych zielonych wzniesień i strzelistych masywów górskich nikogo nie zawiedzie.

Stolicą Gruzji jest Tbilisi i zdecydowanie należy do miejsc, które trudno byłoby pominąć, chcąc zwiedzić i poznać ten kraj. Niektórzy zwiedzanie miasta rozpoczynają od dostania się na punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. W Tbilisi takim miejscem jest wzgórze Narikała. Twierdza Narikała jest specyficznej urody, choć stanowi ważny zabytek. Na wzgórze można wyjść o własnych nogach, ale nie ma takiej konieczności. Funkcjonuje bardzo tania kolejka, którą można dostać się na szczyt.

W samym Tbilisi interesująca jest Aleja Rustaweli. Jest to ulica, która dedykowana jest turystom, gdyż jest najbardziej reprezentatywna. Znajduje się tutaj mnóstwo restauracji. Miłośnicy zakupów w drogich butikach z pewnością odwiedzą tę ulicę, gdyż można tu znaleźć mnóstwo sklepów z markowymi ubraniami. Warto wiedzieć, że jest to miejsce, w którym rozpoczęła się gruzińska rewolucja róż.

Na wakacjach w Gruzji zimą warto odwiedzić Banie w Tbilisi. Jest to basen wypełniony wodą o temperaturze około 40 stopni. Kąpiel w basenie zadziała rozgrzewająco i relaksująco.

Miastem równie ważnym co Tbilisi jest Mccheta, nazywana duchową stolicą Gruzji. Znajdują się tutaj ważne gruzińskie kościoły: Sweti Cchoweli, Dżwari i klasztor Samtawro. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zadbano o odnowienie centrum miasta. Turyści mogą posilić się w jednej z licznych wyśmienicie urządzonych knajpek. W znajdującej się centrum katedrze Sweti Cchoweli odbywały się koronacje władców Gruzji. Jest to też miejsce ich spoczynku. Dzisiaj swoją siedzibę ma tutaj arcybiskup Mcchety i Tbilisi. W Mcchecie wznoszą się wzgórza, na których można podziwiać Monastyr Krzyża.

Skalne miasto w Wardzii jest bardzo ciekawym miejsce. Jak można się domyślać z nazwy, miasto zostało wykute w skale. Znajdowało się w nim około trzech tysięcy komnat. Osoby, które chcą zwiedzić to miejsce dokładnie powinny zaopatrzyć się latarkę.

Prócz zabytkowych miast w Gruzji nie można przeoczyć Kaukazu. Przełęcz Krzyżowa jest miejscem, z którego można podziwiać zachwycające kaukaskie wzniesienia. Każdy może udać się do Przełęczy Krzyżowej, gdyż nie wymaga specjalnej sprawności fizycznej. Ponadto jest oddalona od Tbilisi tylko 130 kilometrów, więc turysta przebywający w stolicy może odwiedzić to miejsce wykorzystując na to jeden dzień.

Miłośnicy etnograficznych podróży zachwycą się wioską Ushguli. Wioska znajduje się górach i rozciąga się z niej zapierający dech w piersiach widok na lodowiec. Można tu też podziwiać liczne baszty. Nie jest to najpopularniejsza destynacja dla turystów, gdyż nie najłatwiej tu dojechać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here