Malownicza Kreta

0
1955
Malownicza Kreta

Kreta to największa grecka wyspa. Odznacza się barwną historią i kulturą. Turyści przyjeżdżają tu dla słynnych minojskich pałaców, zabytków tureckich i weneckich, ale też plaż, gór, jaskiń… Zdecydowanie wakacje na Krecie przypadną do gustu miłośnikom skondensowanych krajobrazów. Tłoczą się tutaj zatoczki wzgórza z typowo greckimi gajami oliwnymi, wysokie wzniesienia z wijącymi się po nich drogami i urokliwe wioseczki. Kiedy w trakcie intensywnego zwiedzanie turystę dopadnie głód, może w jednej z miejscowych restauracjach raczyć się typową grecką, śródziemnomorską kuchnią i niedrogim winem.

Wakacje na Krecie nie obędą się bez wizyty w pałacach minojskich w Knossos, Fajstos, Malii i Zakros. Pod względem historycznym są to najważniejsze zabytki Krety. Ruiny pochodzą z 2000 – 1400 r. p. n. e. Podczas wizyty w Knossos warto przypomnieć sobie mit grecki o króli Minosie i labiryncie Minotaura. Pałac w Knossos został gruntownie odnowiony czego nie można powiedzieć o pałacu w Fajstos. Ma to jednak swoje zalety, gdyż rekonstrukcje zatracają autentyczność zabytku.

Rozległe wykopaliska w Apterze udostępnione są bezpłatnie do zwiedzania w godzinach od 8.30 do 15.00 (oprócz poniedziałków). W szczytowym okresie w tym antycznym mieście mieszkało ok. 20 tysięcy ludzi. Podczas prac archeologicznych odkryto tu m. in. ruiny pochodzące z okresu hellenistycznego, dorycką świątynię Demeter i Persefony, rzymskie cysterny i łaźnie oraz amfiteatr.

Dla amatorów historii wakacje na Krecie nie obędą się bez wizyty w ruinach starożytnych miast. Popularnością cieszą się wykopaliska na terenie Gortyny. Niegdyś była to rzymska prowincja, stąd można tu podziwiać ruiny rzymskiego teatru. Kolejnym starożytnym miastem godnym uwagi można zachwycać się w Gourni. To jednak nie koniec, gdyż prace archeologiczne wciąż są w toku. Zupełnie niedawno zostały odkryte ruiny w Tylissos. Kreta to istna kopalnia starożytnych skarbów.

Wakacje na Krecie oznaczają również relaks i wypoczynek, dlatego trudno byłoby nie wspomnieć o pięknych kreteńskich plażach. Bardzo znana jest różowa plaża Elafonisi. Posiada uroczą wysepkę o tej samej nazwie. Można się na nią dostać przechodząc po lagunie. Kąpiel w turkusowej wodzie i w promieniach greckiego słońca pozostawi niezatarte wrażenie szczęścia i relaksu. Kolejną plażą godną wzmianki jest plaża Vai. W jej pobliżu można podziwiać największy w Europie las palmowy. Szmaragdowy kolor zatoki zachwyca przybywających tu licznie plażowiczów.

Ze słonecznych plaż warto zajrzeć także w mrok grot i jaskiń. Na płaskowyżu Lassithi znajduje się bardzo znana Jaskinia Dikti. Podobno to tutaj narodził się sam Zeus. Żeby się do niej dostać należy wspiąć na na zbocze góry po stromej dróżce. Jaskinia cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego została oświetlona, by turyści mogli podziwiać jej wnętrze i znajdujący się w środku staw.

Ciekawym miejscem pod względem historycznym, ale też geologicznym są ruiny starożytnego portu Falasarna. Wedle badaczy port Falasarna to dowód na ruchy tektoniczne Płyty Egejskiej. Zachodnia część Krety wznosi się podczas gdy wschodnia schodzi i głąb. Wniosek ten wyciągnięto na podstawie tego, że brzeg portu w Falasarnie podniósł się o kilka metrów nad poziom morza, natomiast wschodni port Olus obniżył się. Falasarna była bardzo ważnym portem w Krecie. Dzisiaj zostały po niej ruiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here