Zakopane dla każdego

0
1494
Zakopane dla każdego

Zakopane jest najbardziej znana polską miejscowością znajdującą się w górach. Latem dusi się od nadmiaru turystów, zimą tonie w w dymie i smogu. A jednak wiele osób darzy je wielką miłością, a ci nawet, którzy deklarują swoją do niego niechęć, przy sprzyjających okolicznościach odkrywają jego urok i wyjątkowość.

Jeżeli są to nasze pierwsze wakacje w Zakopanem, przygotujmy się nieco do nich, by poznać to niezwykłe miejsce nie przez pryzmat tłumów, kiczowatych pamiątek i zgiełku, a wynieść jak najlepsze wrażenia.

Zakopane – najwyżej położone miasto w Polsce – to przede wszystkim baza wypadowa do wędrówek tatrzańskimi szlakami. Już wybierając miejsce noclegowe kierujemy się przede wszystkim odległością od węzłów najpopularniejszych szlaków. Warto jednak tez zwrócić uwagę na pobliskie bary i restauracje. Nie wszystkie kwatery dysponują wyżywieniem, a ponieważ baza gastronomiczna Zakopanego jest bardzo bogata, warto zawczasu zorientować się, gdzie popróbujemy doskonałej góralskiej kuchni.

Oczywiście, tatrzańskie wycieczki to żelazny punkt pobytu w Zakopanem każdego turysty. Giewont, Morskie Oko, Kasprowy Wierch – to nazwy, które każdy z nas słyszał i podstawowy element wszystkich wycieczek. Dlatego może warto spróbować czegoś innego., nie tak oczywistego?
Na pierwszą wycieczkę doskonały jest spacer Doliną Białego Dochodzimy ulicą Piłsudskiego lub Grunwaldzką w okolicę Wielkiej Krokwi. Już samo zobaczenie skoczni znanej z telewizyjnych transmisji jest dużą atrakcją. Sama dolina podchodzi aż pod stoki Giewontu i prowadzi wzdłuż potoku o bardzo wysokim spadku. Możemy więc podziwiać wymyte głębokie misy i malownicze wodospady. Wokół rosną buki i jodły oraz krzewy róży alpejskiej.Jeśli droga w górę zanadto nas nie zmęczyła, po skręcie w prawo dojdziemy do Sarniej Skałki, skąd rozpościera się przepiękny widok na masyw Giewontu.
Inne warte polecenia wycieczki dla mniej zaprawionych to Dolina Strążyska, Dolina Olczysko w pobliżu Nosala i Wielki Kopieniec, z którego rozciąga się piękna panorama w innym ujęciu.

Zakopane ma jednak o wiele więcej do zaoferowania, niż same góry. Przepiękny cmentarzyk na Pęksowym Brzyzku, Kaplica Gąsieniców i stary kościółek to miejsce spoczynku wielu znanych i cenionych osób, ale też przykład pięknej sztuki ludowej.
Na motywach ludowych Stanisław Witkiewicz utworzył styl budownictwa, zwany „stylem zakopiańskim . Możemy go podziwiać oglądając willę kaplicę w Jaszczurówce, kaplicę Sióstr Albertynek na Kalatówkach, willę „Koliba”, gmach Muzeum Tatrzańskiego.

W Zakopanem działa Teatr im Witkacego, którego repertuar jest bardzo ceniony przez widzów. Na wystawiane tu sztuki często przyjeżdżają miłośnicy z Podhala, ale i z Krakowa. Warto zarezerwować sobie tu wieczorną ucztę duchową.

Bliskość Tatr sprawia, ze zwykły spacer zakopiańskimi uliczkami to wielka przyjemność. Na Równi Krupowej położonej w centrum miasta często odbywają się koncerty, co ma swoich zwolenników, ale i szukających ciszy przeciwników. Z prawie każdego miejsca widoczny jest charakterystyczny kształt Giewontu. To miasto wyjątkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here