Sposób na wypoczynek wakacyjny.

0
1785
Sposób na wypoczynek wakacyjny.

Wakacje – czas wolny od nauki w szkole albo od obowiązków zawodowych. Z czym nam się kojarzy? Beztroskie lenistwo, długie spanie, nocne eskapady i szaleństwa w dyskotekach, albo aktywne uprawianie sportu czy intelektualny wysiłek na obozie naukowym – wszystkie skojarzenia są dopuszczalne, bo każdy ma inne potrzeby, inne oczekiwania i dlatego sami musimy zadecydować gdzie i jak spędzić wakacje.

Długość wakacji szkolnych to ponad dwa miesiące latem – ostatni tydzień czerwca plus cały lipiec i sierpień. Wakacje studentów to czas naprawdę długi – od sesji letniej, czyli od czerwca, albo nawet od końca maja do ostatniego dnia września.
Dodatkowo w środku roku szkolnego są dwutygodniowe wakacje zimowe, a studenci mają kilkudniową przerwę międzysemestralną, którą można wykorzystać na wyjazd wypoczynkowy.
W znacznie bardziej niekorzystnej sytuacji są osoby dorosłe, które pracują. Najdłuższy urlop mają nauczyciele – Karta Nauczyciela ustala jego długość na 8 tygodni tak zwanego urlopu uzupełniającego. Czyli jeśli nauczyciel ma dwa tygodnie ferii, to należy mu się jeszcze 6 tygodni urlopu latem. W praktyce taki sposób określania długości nauczycielskiego wypoczynku stosuje się do naliczania ekwiwalentu urlopowego, a nauczyciel ma wolne zawsze wtedy, gdy w szkole nie ma zajęć. Standardowy urlop pracowniczy w Polsce wynosi 26 dni roboczych. Nie jest to dużo, dlatego warto swój urlop zaplanować z dużym wyprzedzeniem.

Po pierwsze – jak?
Określenie formy wypoczynku letniego jest podstawą. Wybór jest niełatwy. Organizatorzy turystyki zasypują nas wciąż nowymi, bardzo atrakcyjnymi ofertami. Można wybrać lenistwo na wczasach all inclusive. Dla zainteresowanych historią i kulturą odwiedzanego miejsca godne polecenia są wycieczki objazdowe. Tematyczne pobyty nauczą nas nurkować, jeździć konno, gotować, skakać ze spadochronem i wielu innych rzeczy.
Rodzice swoje dzieci wysyłają na kolonie i obozy sportowe lub tematyczne. Część wakacji rodzice spędzają z dziećmi – miejsce pobytu i forma wypoczynku muszą uwzględniać wówczas potrzeby całej rodziny.

Po drugie – gdzie?
Gdy już zadecydowaliśmy jak spędzić wakacje, czas na wybór miejsca. Dwa czynniki determinują ten wybór w sposób zdecydowany. Pierwszy z nich dotyczy kraju i zagranicy. Drugi czynnik, to nasze finanse, czyli wysokość kwoty, którą zamierzamy wydać na wykupienie wczasów, wycieczki czy obozu.
Wybór miejsc na wypoczynek jest niemal nieograniczony. Wyjechać można na wszystkie kontynenty, łącznie z Antarktydą. Zwiedzić możemy wszystkie skarby architektury w Polsce i poza nią. Spróbować najbardziej egzotycznych smaków kulinarnych. Poznać nowych ludzi, ich tradycje, obyczaje, obrzędy, wierzenia. Z każdego z odwiedzanych miejsc chcemy przywieźć pamiątki – wspomnienie niezapomnianych chwil spędzonych na wakacjach.

Po trzecie – z kim?
Pytanie nie dotyczy wyłącznie towarzyszy naszego wyjazdu. To zagadnienie związane jest z wyborem organizatora naszego wypoczynku. Szukajmy sprawdzonych, doświadczonych, niezawodnych firm. Sprawdzajmy opinie o nich. Pytajmy przedstawicieli podróży o wszystkie, nawet najdrobniejsze detale. Nie podpisujmy umowy, jeśli nie rozumiemy jej treści – poprośmy o objaśnienie. Ostrożności nigdy dosyć – nic nie powinno popsuć naszych najlepszych wakacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here