Wakacje w rytmie Zorby

0
1458
Wakacje w rytmie Zorby

Zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu statystycznego Polskiej Izby Turystyki Grecja to najczęściej wybierany przez Polaków kierunek wyjazdów urlopowych. Wakacje w Grecji to gwarancja słonecznej pogody, kąpieli w ciepłym morzu, zetknięcia się z zabytkami kultury antycznej, przeżycia pięknych chwil w towarzystwie ludzi życzliwych i bardzo gościnnych.
Planując wakacje w Grecji mamy do wyboru Grecję kontynentalną lub jedną z wielu wysp położonych na morzach oblewających to państwo.
Na kontynencie najczęściej organizowane są wycieczki objazdowe, często łączone z kilkudniowym wypoczynkiem nad morzem. Wyspy z reguły oferują wypoczynek w jednym miejscu z możliwością wykupienia atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych.
Każdy wybór którego dokonamy będzie dobry. Grecja nie może się znudzić. Nie da się również zobaczyć i zwiedzić wszystkiego, nawet jeśli będziemy spędzać tam wakacje co rok. Zabytki architektury i sztuki z okresu starożytności, średniowieczne budowle obronne, klasztory są niemal wszędzie. Ponadto liczne cuda natury, których pominąć nie można.

Które miejsca w Grecji wybrać na urlop? Oto kilka propozycji na greckie wakacje:

Riwiera olimpijska
Miejsce w Grecji środkowej położone niedaleko masywu Olimpu wzdłuż długich, pięknych plaż zatoki Termajskiej, która jest częścią Morza Egejskiego. W tej krainie można spędzić czas na wypoczynku nad morzem, albo zwiedzić wiele ciekawych miejsc z zabytkami greckiej historii. Bardzo dobre połączenie z Atenami umożliwia zorganizowanie wycieczki do stolicy.

Ateny
Serce współczesnej Grecji. Dawniej najpotężniejsze polis Grecji w okresie starożytnym. Miejsce narodzin sztuki ceramicznej, teatru, demokracji. Tu tworzyli swoje dzieła najwięksi twórcy sztuki, filozofowie. Na Akropolu górującym nad Atenami można podziwiać pozostałości po budowlach, które mimo że są uszkodzone przez czas i historię, nadal budzą szacunek i podziw dla osiągnięć oraz kunsztu starożytnych budowniczych i rzeźbiarzy. Pobyt w Atenach i okolicach zdecydowanie polecany jest lubiącym aktywne zwiedzanie. Można połączyć go z krótkim wypoczynkiem nad morzem.

Kreta
Największa grecka wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. Aby zobaczyć wszystko co na wyspie godne jest uwagi, trzeba wybrać wycieczkę dwutygodniową albo przyjechać na Kretę kilka razy.
Północ wyspy to stolica Heraklion. Na przedmieściach miasta warto zwiedzić Knossos – ruiny niezwykłego pałacu pochodzącego z okresu kultury minojskiej. W Knossos zobaczymy niezwykłej urody freski, rzeźby, tabliczki z pierwszym greckim pismem linearnym. Wyroby ze złota, rzeźby, naczynia znalezione w pałacu można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.
W centrum wyspy jest wiele atrakcyjnych miejsc stworzonych przez naturę. Spośród nich największą atrakcją jest wąwóz Samaria.
Południe wyspy to wybrzeże Morza Libijskiego. Największe miasto Jerapetra to stolica rolniczego regionu. Stąd codziennie wypływa kilkadziesiąt statków z owocami i warzywami wysyłanymi do innych części Grecji a także do wielu państw Europy. Południowa i wschodnia część wyspy jest mniej zatłoczona od północnej i zachodniej. Warto spędzić tam kilka dni i bliżej poznać region i jego mieszkańców.
A jeśli poznaliśmy już Kretę to jedźmy na Kos, Santorini, Zakyntos, Rodos lub inną wyspę. Każde wakacje w Grecji, niezależnie od miejsca, będą niepowtarzalną przygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here