W Polsce Bułgaria zawsze była jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych podróży. Do dziś wiele urlopowiczów pamięta wypady do Złotych Piasków, które popularne były w czasach komunistycznych. Dzisiaj prócz wypoczynku turysta chce zwiedzić też mniej komercyjne zakątki tego kraju. Turystyka w Bułgarii bardzo się rozwinęła. Wykorzystuje się to, że dzisiaj podróżnik nie chce tylko wylegiwać się na plaży, ale też poszerzyć świadomość, poznać bułgarską kulturę.
Osoby, które interesuje przede wszystkim wypoczynek w rozsądnej cenie z pewnością zainteresują wakacje w Bułgarii. Bułgarskie plaże każdego sezonu zapełniają urlopowicze z całej Europy. Opalanie się u brzegu Morza Czarnego jest o wiele tańsze niż na przykład wakacje na Hawajach czy w Hiszpanii. Słoneczny Brzeg w okolicy Burgas zawsze jest mocno zatłoczony. Kultowe już Złote Piaski goszczą sporo Polaków, ale też Anglików i Niemców. Nie brakuje też Rosjan. Osoby, które nie będą w pełni wypoczęte bez dobrego jedzenia koniecznie muszą zapoznać się z bułgarską kuchnią. Niedrogie bułgarskie wina i rakia urozmaicą miejscowe dania.
Miłośników bardziej aktywnego wypoczynku z pewnością przyciągnie do siebie stolica Bułgarii – Sofia. Wakacje w Bułgarii się z nią nie kojarzą, gdyż nie jest to centrum turystyczne kraju. Warto wiedzieć, że znajduje się tu kilka miejsc wartych odwiedzenia. Cerkiew Bojańska została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Malowidła ścienne w jej wnętrzu potrafią zachwycić. Freski powstały w 1259 roku. Warto zwrócić uwagę na imponujące portrety władców Bułgarskich. W Sofii uwagę przykuwa również kościół św. Zofii. Romańskie wnętrze budowli noszą ślady kultury bizantyjskiej. Kolejną interesującym budynkiem w Sofii jest przepiękna rotunda św. Jerzego. Nie trzeba płacić za wstęp, choć wypada zostawić dobrowolny datek. Cerkiew kontrastuje z budynkiem Ministerstwa Obrony i Pałacem Prezydenckim. Nie zawsze była to cerkiew. W przeszłości znajdowały się tutaj termy, a następnie meczet. Wewnątrz znajdują się naprawdę wiekowe freski. Datuje się je na IX/X wiek. Rotunda św. Jerzego jest wpisana na listę UNESCO.
120 kilometrów na południe od Sofii można podziwiać zespół klasztorny. Monaster Rilski jest reprezentatywnym przykładem bułgarskiego renesansu. Pochodzi z X wieku. Wzniósł go pustelnik Iwan z Riły. Można zauważyć, że zespół monastyczny doskonale uzupełnia się z krajobrazem. Warto zwrócić uwagę na Basztę Chrelina z której roztacza się niesamowity widok na okolicę.
Wakacje w Bułgarii przypadną do gustu również tym, którzy wędrują śladami cywilizacji helleńskiej. W środkowej części kraju znajduje się małe miasteczko Kazanłyk, a w nim prawdziwy helleński grobowiec z IV wieku p. n. e. Został odnaleziony zupełnym przypadkiem w czasie II wojny światowej. Przypuszcza się, że stanowił część większego kompleksu cmentarnego. Turyści mogą podziwiać świetnie zachowaną rotundę. W środku zachwyt wzbudzają malowidła naścienne w zaskakująco dobrym stanie. W miasteczku znajduje się również muzeum, w którym zgromadzono przedmioty odnalezione we wnętrzu grobowca. Jeżeli kogoś przytłoczy taka dawka odległej historii, może odetchnąć w otoczeniu malowniczych krajobrazów.