Rodzina na wakacjach

0
2109
Rodzina na wakacjach

Wakacje to czas wyczekiwany przez każdego uczącego się, studiującego, pracującego. Czekamy na nie cały rok, odkładamy pieniądze, snujemy wizje, w których widzimy siebie w miejscach niezwykłych, odległych, egzotycznych.
A potem przychodzi koszmar. Brudny, chłodny Bałtyk, plaża zagrodzona parawanami i ceny jak w najdroższym kurorcie. Wracamy zmęczeni, często skłóceni, bez grosza w portfelu. Zadajemy sobie pytanie – jaki błąd popełniliśmy? Odpowiedź jest prosta – wakacje zostały źle zaplanowane albo skorzystaliśmy z niewłaściwej oferty kiepskiego organizatora wypoczynku.
Co zrobić zatem, aby rodzinne wakacje były idealne? Jest kilka sprawdzonych sposobów i rad, które warto zapamiętać.
Ustalcie termin.
W przypadku rodziny z dziećmi małymi lub uczącymi się nie jest to trudne – wakacje letnie i zimowe uregulowane są przepisami i ich terminy podaje na swojej stronie Minister Edukacji Narodowej. Jeśli nasze dziecko studiuje, to dopasujmy termin wyjazdu do sesji egzaminacyjnej, praktyk czy innych obowiązków. Jeśli jedzie z nami dorosły pracujący już członek rodziny, to zdecydujmy o wzięciu urlopu w tym samym terminie.
Wybierzcie miejsce.
Wybór miejsca musi być decyzją zbiorową. Nawet małe dziecko może mieć swój wkład, mówiąc, że chce pojechać np. nad morze. Każdy uczestnik wspólnego wyjazdu powinien w wybranym miejscu znaleźć coś dla siebie. Zmuszanie do zwiedzania kolejnego zamku obronnego wcale nie przyczyni się do wzrostu wiedzy historycznej zbuntowanej nastolatki, a nawet może ją do nauki historii zniechęcić. Atrakcyjny widok z wieży kościoła może wywołać chorobę u osoby bojącej się wysokości albo niemającą dość dobrej kondycji, żeby pokonać setki schodów. Zasada jest prosta – nic na siłę! Każdy ma prawo do swojego sposobu na wypoczynek.
Przygotujcie się mentalnie.
Wakacje rodzinne mogą być dla nas źródłem wielu nieporozumień, kłótni, frustracji. Na co dzień nie poświęcamy rodzinie zbyt wiele czasu. Na wakacjach szybko zauważamy własne błędy i niedociągnięcia i próbujemy nadrabiać miniony czas. Nadrabianie zaległości rodzicielskich na wakacjach to najgorszy z pomysłów! Dzieci oczekują na wakacjach bliskości, ale też pewnego luzu, swobody ze strony rodziców. Nie ma nic gorszego jak rodzina skłócona z powodu wzajemnego upominania, wytykania błędów, przypominania sytuacji z przeszłości. Na wakacjach nie zaczynajmy zdania od: „Bo Ty zawsze!”. Nie oceniajmy, nie strofujmy, nie bądźmy Super Nianiami.
Warto pamiętać, że czas rodzinnego wypoczynku może wymagać od nas licznych kompromisów. Gdy mąż nie lubi tańczyć, a żona bardzo chce zaszaleć na parkiecie, to trzeba ustąpić, bo gdy przyjdzie następny dzień i będzie chciał nurkować na rafie, żona pójdzie na kompromis i po tanecznym wieczorze na pewno na to pozwoli, nawet jeśli nie widzi w tym zajęciu niczego ciekawego.
Zaplanujcie wydatki.
Koszty podróży i pobytu w hotelu to nie wszystkie nasze wydatki. Wynajem samochodu, wycieczki po okolicy, bilety wstępu, zakupy pamiątek, napoje i wiele innych sytuacji wymaga od nas zdyscyplinowania i mądrości, o ile nie chcemy po wakacjach mieć konta bankowego w ruinie. Można ustalić dzienny limit wydatków, dać dzieciom coś w rodzaju wakacyjnego kieszonkowego.
Wybierz biuro podróży.
Rada ostatnia, ale chyba najważniejsza. Tylko odpowiedzialne, doświadczone, sprawdzone biuro podróży sprawi, że nasze rodzinne wakacje będą wakacjami spełnionych marzeń.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIdealne wakacje
Następny artykułWymarzone wakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here