A może by tak na Mazury?

0
1890
A może by tak na Mazury?

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jedna z najpiękniejszych polskich atrakcji turystycznych. Ten, kto choć raz zobaczył mazurski zachód słońca, poczuł poranną bryzę od jezior, przeszedł się na spacer wśród mazurskich lasów, ten wraca. Nie bez powodu właśnie na Mazurach tworzyli Gałczyński, Osiecka, Iwaszkiewicz, Stachura. Tutaj swoje letnie domy stawiają dzisiejsze gwiazdy i celebryci.

Mazury to różnorodność, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby lubiące, kiedy nieustannie coś się dzieje znajdą tu wiele atrakcji. Giżycko i Mikołajki tętnią życiem- kino pod gwiazdami, dyskoteki, wybór restauracji i barów, imprezy na plaży, koncerty szantowe, pokazy lotnicze, szaleństwa do białego rana. Dużą popularnością cieszą się festiwale muzyczne – zwłaszcza country w Mrągowie i olsztyńskie noce muzyczne.

Dla pragnących ciszy wakacje na Mazurach to miejsce idealne. Urocze zatoczki, bindugi, połacie lasów i pół, gdzie można nie spotkać nikogo przez cały dzień. Wachlarz miejsc noclegowych takich jak leśniczówki, pensjonaty, agroturystyki, gdzie spragnieni kontaktu z naturą mogą wypoczywać wśród przyrody, poznać wspaniałą mazurską kuchnię, obserwować ptaki, żubry czy jelenie.

Miłośnicy sportów również nie będą narzekać na mazurskie klimaty. Trudno wyliczyć wszystkie rodzaje sportów do których mazurskie tereny są idealne. Nie ma lepszych polskich jezior do uprawiania żeglarstwa niż Kraina Wielkich Jezior. Wypożyczenie jachtu, bądź jachtu ze sternikiem jest możliwe w każdej większej miejscowości nad jeziorami. Doskonała infrastruktura pozwala na noclegi w komfortowych portach, ale również w małych, odludnych zatoczkach. Popularne są również rejsy jachtami motorowodnymi i białą flotą.

Krutynia i Czarna Hańcza to tylko dwie najpopularniejsze z wielu mazurskich rzek odpowiednich do organizacji spływów kajakowych, na których jeszcze wciąż można spotkać bobra i łasicę i przyglądać się nieskazitelnej, pięknej przyrodzie.

Kitesurfing, narty wodne, windsurfing to kolejne popularne sporty, których można spróbować w wielu miejscowościach turystycznych.

Mazury to również wiele przepięknych tras, doskonałych dla rowerzystów i amatorów nordic walking.
Mazurskie lasy to bogactwo grzybów, malin, borówek i jagód dla wszystkich chętnych do zbierania leśnych darów.

Chętni do nauki jazdy konnej mogą przebierać wśród kilkudziesięciu stadnin rozsianych po całym województwie, oferujących różnorodne rodzaje nauki i wiele atrakcji.

Na Mazurach znajduje się również wiele gospodarstw zapraszających na warsztaty – kulinarne: od pieczenia chleba, poprzez przygotowywanie mazurskich specjałów i słodkości, na wyrabianiu kozich czy owczych serów, produkcji cydru z mazurskich jabłek, rękodzielnicze, garncarskie, malowania na szkle.

Wakacje na Mazurach to również gratka dla miłośników historii. To tutaj znajduje się kwatera hitlera w Gierłoży, bunkry na Mamerkach czy giżycka twierdza Boyen. Tutaj można zobaczyć stare akwedukty w Stańczykach i przejechać się kolejką wąskotorową nad jeziorem Wigry, zwiedzić stare klasztory, opuszczone pałace w Sztynorcie, Kętrzynie czy Sorkwitach.

Mazury to po prostu cud natury i każdy znajdzie tam coś dla siebie. I będzie tam wracała nie raz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here