Wędkarstwo a zima

0
4693
Wędkarstwo a zima

Dla wędkarzy niemogących usiedzieć na miejscu podczas zimy istnieje wędkarstwo pod lodowe, ale ciągle jeszcze nie jest to popularna metoda łowienia w naszym kraju. Dla pozostałych okres zimowy jest sezonem martwym łowiecko, niemniej niekoniecznie bezużytecznym, ponieważ w tym właśnie okresie można poświęcić czas na przegląd posiadanego sprzętu wędkarskiego oraz jego odpowiednią konserwację i przygotowanie do łowienia w sezonach pozostałych.

Przegląd sprzętu to nie tylko sprawdzenie, jakie posiadamy wędki i czy przypadkiem nie należy niektórych z nich wymienić na nowe. To także przegląd a przede wszystkim konserwacja kołowrotków, a także różnorakiego rodzaju linek. Wiele z nich może już nie nadawać się do holowania przyszłych zdobyczy, a nic tak nie boli wędkarza, jak jej utrata wynikła z własnego, a niewymuszonego zaniedbania.

Sprawdzeniu podlegają również sztuczne przynęty, z których część może być już bezużyteczna, a część powinna mieć wymienione haczyki lub kotwiczki albo przynajmniej od nowa naostrzone. Dobrze jest również przynęty posegregować i ulokować w specjalnie do tego celu przygotowanych pudełkach. Zdarza się, że wędkarz nie ma za wiele czasu na przygotowania do wyprawy na ryby, a często jest tak, że uda mu się wygospodarować godzinkę lub dwie, a których bez uprzedniego przygotowania sprzętu nie będzie mógł spożytkować na łowisku. Oprócz sprzętu zaś wędkarz powinien zadbać również o rzeczy pozornie z wędkarstwem nie związane, ale jednak do jego uprawiania nieodzowne.

Chodzi tu o odpowiedni ubiór, który nie musi być wyszukany i typowo wędkarski, ale przede wszystkim przydatny. Tak więc odpowiedni plecak lub torba, kurtka niekrępująca ruchów, płaszcz przeciwdeszczowy oraz właściwe obuwie. W sezonie wiosennym, a szczególnie przy możliwości penetrowania rozlewisk niezbędne będą również wodery albo przynajmniej porządne gumowce, gdyż poruszanie się po nierzadko grząskim terenie w zwyczajnych skórzanych butach albo adidasach grozi po prostu przemoczeniem nóg i przeziębieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here