Wakacyjna oferta dla seniorów

0
1997
Wakacyjna oferta dla seniorów

W zamożnych krajach Europy Zachodniej, Ameryki Północnej czy w niektórych państwach azjatyckich firmy zajmujące się organizacją turystyki za swoich najpoważniejszych klientów uważają emerytów.
Seniorzy mogą wyjechać w dowolnym terminie. Dysponują wystarczającym kapitałem. Są spragnieni wiedzy i wrażeń, nowych doznań i doświadczeń. Swoje życie zawodowe mają poza sobą, a ich dzieci radzą sobie doskonale bez pomocy rodziców, więc ruszają seniorzy na podbój kraju i świata.
Polscy seniorzy jeszcze nie żyją na poziomie porównywalnym z Niemcami, Japończykami cz Amerykanami, ale są również uznawani za bardzo dobrych klientów biur podróży. Te znając potrzeby ludzi starszych i rozumiejąc proste mechanizmy ekonomiczne, coraz częściej organizują wakacje dla seniorów.
Dedykowanie oferty wyłącznie jednej grupie społecznej wymaga przygotowania wypoczynku w sposób uwzględniający nie tylko wymagania i oczekiwania tejże, ale także wszelkie ograniczenia wynikające z wieku i stanu zdrowia.
Wakacje dla seniorów możemy organizować przez cały rok. Gdy dzieci muszą wrócić do szkoły, a ich rodzice do pracy, kurorty chętnie obniżają ceny i przyjmują grupy seniorów. Wycieczki po kraju, pobyty w uzdrowiskowych sanatoriach czy domach wczasowych, turnusy zdrowotne, rehabilitacyjne, wycieczki objazdowe poza granice kraju to tylko niektóre z form wybieranych przez osoby starsze.

Jakie cechy powinien mieć dobrze zorganizowany wypoczynek, aby zadowolić seniora?
Po pierwsze – cena.
Emeryci w Polsce są grupą społeczną, która ma dochody na poziomie znacznie niższym niż osoby pracujące. Sporą część emeryckich dochodów pochłaniają wydatki na leczenie – płatne badania diagnostyczne i wizyty u specjalistów, sprzęt rehabilitacyjny, lekarstwa to poważne obciążenie budżetu domowego polskiego seniora. Mając to na uwadze, biuro podróży musi tak skalkulować koszt wyjazdu i pobytu, aby umożliwić jak największej liczbie osób skorzystanie z oferty.
Wielu operatorów sprzedaje swoje usługi turystyczne w systemie ratalnym. To bardzo dobre rozwiązanie z którego korzystają szczególnie uczestnicy droższych wyjazdów zagranicznych.
Po drugie – miejsce.
Emeryci lubią miejsca piękne, ciekawe architektonicznie i kulturowo. Gwar kurortów wolą zostawić młodym. Chętniej skorzystają z cichego pensjonatu, małego rodzinnego hotelu niż z hotelowego kombinatu mogącego przyjąć tłum gości.
Często wybierają wycieczki po kraju. Lubią wracać do czasów dzieciństwa spędzonego na kresach wschodnich. Szukają smaków i zapachów minionych lat.
Jeśli wypoczynek ma na celu poprawę kondycji zdrowotnej, to miejsce musi posiadać wszelkie dostosowania dla osób starszych, mniej sprawnych fizycznie.
Po trzecie – program.
Nieprzeładowany, spokojny, wartościowy. Seniorzy cenią sobie przewodników mających dużą wiedzę o regionie wzbogaconą o historię. Wieczorami chętnie się integrują. Lubią wieczorki taneczne, grille, ogniska.
Seniorzy nie biegają od zabytku do zabytku, nie lubią pośpiechu. Wolą zwiedzić mniej, ale dokładnie. Kontemplują miejsca kultu – często potrzebują czasu na modlitwę i skupienie. Szukają przytulnych restauracji czy kawiarń, w których chętnie delektują się filiżanką kawy i piszą na widokówkach pozdrowienia dla rodziny i znajomych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here