Podróże za grosze

0
1912
Podróże za grosze

Ograniczony budżet wcale nie musi powstrzymać nas przed realizacją marzeń. Co więcej może sprawić, że z zaplanowanej podróży zrobimy wyprawę życia, którą będziemy nie tylko miło wspominać i chwalić się znajomym, budząc ich zazdrość. To całkiem możliwe, ponieważ drogie wycieczki opracowane przez biura turystyczne stają się oklepane i nie pozostawiają wiele swobody. Tymczasem podróże za grosze charakteryzują się nieprzewidywalnością i możliwością elastycznego układania planów. Z pośród licznych możliwości rozważmy dwie pozwalające znacząco ograniczyć koszty: wyprawy rowerowe i podróż autostopem.

Wyprawy rowerowe.

Jeśli planujemy zwiedzić Europę, możemy wybrać rower jako środek transportu. Aby podróż była efektywna potrzebujemy:
– sprawnego roweru z miejscem na sakwy,
– dobrej kondycji fizycznej,
– środków na bilety,
– planu podróży.
Koszt wyprawy będzie zależny od podjętych decyzji. Przykładowo mając tydzień urlopu i nie duże doświadczenie, możemy zaplanować tygodniowy podbój Europy. Przez ten czas pokonamy odległość rzędu około 1000 km (150 km/dobę bardzo spokojnym tempem). Pozwala to na poznanie sąsiednich krajów w promieniu 500 km od granic polski. Aby zwiększyć zasięg istnieje możliwość skorzystania z transportu kolejowego, który świetnie sprawdza się przy przewozie rowerów i nie obciąża zbytnio budżetu. A co z noclegiem? W niektórych krajach zalecane jest korzystanie z kempingów. W innych, jeśli lubimy survival, można wygodnie odpocząć na łonie natury. Do sporządzenia schronienia w takiej sytuacji może nie być konieczne branie ze sobą ciężkiego namiotu. Często wystarcza wodoodporna plandeka, a jeśli wybieramy się do cieplejszych krajów basenu Morza Śródziemnego -możemy nawet z niej zrezygnować. Opcja ta jest bezpieczna, o ile unikamy miejsc zaludnionych lub skorzystamy z miejsca wydzielonego przez życzliwego nam człowieka. Koszt wyżywienia może być podobny do tego podczas pobytu w rodzinnym domu. W zależności od stopnia zamożności można wziąć produkty spożywcze z Polski lub kupować w trakcie trasy, a nawet odwiedzić co jakiś czas bar czy restaurację. Najlepszym sposobem na odświeżenie się jest skorzystanie z bieżącej wody płynącej w strumieniu, kąpiel na stacjach benzynowych czy pod prysznicem umieszczonym na plażach (te ostatnie często mają zakaz stosowania środków chemicznych podczas kąpieli).

Autostop

Podróże autostopem są mniej wymagające fizycznie i pozwalają na przebycie tysięcy kilometrów, ale wymagają cierpliwości i doświadczenia, które można zdobyć w Polsce. Konieczne będzie posiadanie w miarę dokładnej mapy, aby dostosować trasę i noclegi do pojawiających się możliwości. Przy ustawianiu się w strategicznych miejscach i aktywnym poszukiwaniu życzliwych kierowców na parkingach czy stacjach benzynowych podróż może przebiegać dość płynnie. Niestety w plecak turystyczny nie spakujemy wielu rzeczy, dlatego warto szukać tanich noclegów w atrakcyjnych turystycznie miastach. Pozwoli to zwiedzić ciekawe miejsca i zarazem solidnie odpocząć w bezpiecznym miejscu.

O czym należy pamiętać?

Jakikolwiek środek transportu byśmy wybrali, zawsze powinniśmy mieć dokumenty i zapasowe środki na szybki powrót. Dokumenty w obcym kraju zapewniają nam bezpieczeństwo i pozwalają swobodnie przekraczać granicę w krajach Uni Europejskiej. Posiadanie ich jest też prawnym wymogiem. Natomiast dodatkowe środki to nasz plan B.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here