Odpowiedzialny akwarysta – na co należy zwrócić uwagę?

0
1235
Odpowiedzialny akwarysta

Dla każdego akwarysty z powołania kwestie związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i samopoczuciem rybek są niesamowicie ważne. I choć oczywiście trudno ustrzec się od błędów, zwłaszcza jeśli jest się początkującym fanem hodowli ryb, to dzięki nabyciu podstawowej wiedzy można znacząco zmniejszyć ryzyko pomyłek. Sprawdź, o czym powinien pamiętać każdy właściciel akwarium.

Kształt i rozmiar akwarium

Te dwie cechy mają ogromny wpływ na jakość życia rybek. Przede wszystkim odpowiedzialni akwaryści omijają szerokim łukiem akwaria w kształcie kuli. Taki zbiornik jest przeważnie zbyt mały, uniemożliwia rybkom schowanie się w kącie i zmusza je do pływania w kółko. Ponadto należy dopasować wielkość akwarium do liczby i rozmiaru posiadanych rybek. Zbyt mały zbiornik nie pozwala na prawidłowy rozwój ryb, jest źródłem stresu mogącego prowadzić do groźnych chorób, a także może prowadzić do konfliktów między jego mieszkańcami.

Pokarm dla rybek

Dostarczenie rybom niezbędnych składników odżywczych jest kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji. Przed zakupem pokarmu warto jednak dobrze poznać potrzeby poszczególnych gatunków zamieszkujących akwarium. Niektóre rybki są właściwie wszystkożerne i wystarczy zapewnić im różnorodność. Inne mogą mieć specyficzne wymagania – molinezje „Black Molly” koniecznie powinny mieć dostęp do pokarmu roślinnego w postaci np. glonów.

Jakość filtracji

Prawidłowa filtracja wody w akwarium ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycje rybek. Przede wszystkim należy pamiętać, że niektóre gatunki mają znacznie wyższe wymagania dotyczące jakości i czystości wody. Ponadto w zbiorniku konieczne może być zapewnienie różnych rodzajów filtracji – biologicznej, mechanicznej i chemicznej. Warto zatem dobrze przemyśleć wybór sprzętu do akwarium i wybrać filtr o parametrach i wydajności umożliwiających wysoki poziom oczyszczenia wody z niepożądanych substancji i innych zanieczyszczeń.

Prawidłowa temperatura wody

Każdy gatunek ma określone wymagania dotyczące temperatury wody. Większość popularnych rybek akwariowych pochodzi z dość ciepłych akwenów, w których woda ma ok. 22-28 stopni Celsjusza. W uzyskaniu takich temperatur mogą pomóc specjalne grzałki. W ofercie sklepu online Aquael są dostępne też bardzo bezpieczne modele z termostatem, dzięki którym można uniknąć np. przegrzania wody, które mogłoby zaszkodzić mieszkańcom akwarium. Co ciekawe, niektóre nowoczesne grzałki można nawet zamontować na zewnątrz zbiornika.

Bezpieczne dekoracje

Fantazyjne korzenie, efektowne budowle, repliki statków czy też oryginalne kamienie – wybór dekoracji do akwarium jest naprawdę imponujący. Podczas zakupów należy jednak upewnić się, że wybrane ozdoby nie stanowią zagrożenia dla rybek. Przede wszystkim należy unikać dekoracji pochodzących z nieznanego źródła, ponieważ takie produkty mogą zawierać szkodliwe substancje. Ponadto ważne jest również to, żeby elementy dekoracyjne nie miały ostrych krawędzi, które mogłyby powodować urazy u ryb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here