Czym jest zawał serca?

0
1662
zawał serca
fot. Pixabay.com

Zawał serca jest stanem bardzo niebezpiecznym dla zdrowia i życia, często niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne oraz trwale osłabia nasze serce. Czym jest zawał oraz w jaki sposób mu zapobiegać?

 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/co-to-jest-zawal/

Jak dochodzi do zawału?

W momencie gdy krew tętnica jest zwężona z jakiegoś powodu, przepływ krwi jest ograniczony. W momencie gdy tętnica blokuje się całkowicie a krew nie dociera do serca w wystarczającej ilości to mówimy o zawale. Stan ten jest niebezpieczny dla życia gdyż serce po kilku minutach zaczyna obumierać co prowadzi do zgonu jeśli pomoc nie nadejdzie odpowiednio wcześnie.

 

Jakie są przyczyny występowania zawału?

Wpływ na wystąpienie zawału mają skłonności genetyczne ale i nasz codzienny tryb życia. By uniknąć zawału, warto zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce oraz aktywność fizyczną. Jeśli dolegają nam choroby wieńcowe, cukrzyca czy miażdżyca albo też mamy wrodzone wady serca to również zwiększa naszą skłonność do wystąpienia zawału. Istotne by zrezygnować z używek, jeśli dotyczy nas nadwaga lub otyłość to także należy zadbać o prawidłową wagę. Kolejnym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na serce jest stresujący tryb życia. Chociaż jest od nieodłącznym elementem naszego życia, postarajmy się znaleźć sposób by wyeliminować go w jak największym stopniu oraz poszukajmy sposobów na regularny relaks. Jeśli znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka zawału, konieczne jest wykonywanie badań profilaktycznych regularnie oraz pozostanie pod stałą opieką kardiologa.

 

Przeczytaj też: http://www.quality-hotels.pl/jak-rozpoznac-zawal-u-mlodych-ludzi/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here