Na czym polega izolacja w Japonii?

0
1710
izolacja w Japonii

Japonia to jedna z największych mocarstw gospodarczych współczesnego świata. Jest to kraj, który liczy aż 127 290 000 mieszkańców. Mimo tego, że zagęszczenie ludności jest tam dość spore, istnieje możliwość izolacji poszczególnej jednostki. I nie chodzi tutaj o wykluczenie ze społeczeństwa. Chodzi głównie o ograniczeniem kontaktu fizycznego pomiędzy ludźmi. Czym zatem jest izolacja japońska?

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/japonia-izolacja/

Japonia a Gaijinowie

Zjawisko izolacji nie występuje wyłącznie wśród Japończyków, w przypadku cudzoziemców jest również spotykane. Jaka jest tego przyczyna? Obcokrajowcy po prostu nie są w stanie oswoić się z japońskim społeczeństwem. Ten problem wynika głównie z różnic mentalnych oraz kulturalnych cudzoziemców. W dzisiejszych czasach główną przyczyną zdystansowania wobec cudzoziemców jest bariera językowa. Japończycy niechętnie mówią po angielsku, w wyniku tego starają się unikać obcokrajowców na ulicach. Nie chcą dopuścić do sytuacji, że zostaną zapytani o coś przez obcą osobę, o innej narodowości. Kolejny problem to obawa Japończyków o zrujnowanie zasad zachowania, które panują w Japonii przez cudzoziemców.

Japonia a Japończycy

W Japonii bardzo rzadko się zdarza, żeby w tłoku, który ma miejsce na ulicy miasta doszło do długotrwałego kontaktu fizycznego. Jedynym wyjątkiem jest korzystanie z komunikacji publicznej, w tym miejscu nie da się uniknąć bliskiego kontaktu. Jednak Japończycy mają na to sposób, nawet wśród gęstego tłumu są w sanie przejść bez utrzymania kontaktu fizycznego. Starają się ograniczyć dotyk do minimum. Na przywitanie zazwyczaj wykorzystują ukłon. Jest to oznaka szacunku, wobec drugiej osoby.

Jednak kreatywność Japończyków na tym się nie kończy. Na przestrzeni ostatnich lat powstał pociąg, który składa się z kapsuł. Każda osoba, która nim podróżuje posiada własną, małą komorę, w której znajduje się łóżko oraz sprzęt elektroniczny. Oprócz pociągów w Japonii występują również hotele kapsułowe. Tutaj zasada co do funkcjonowania jest podobna.

Zobacz też: http://www.eradomianki.pl/moda-w-stylu-kawaii-czym-sie-charakteryzuje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here