Cztery łapy z walizką

0
1768
Cztery łapy z walizką

Podróżowanie kochają prawie wszyscy. Zwiedzanie obcych krajów, odkrywanie nowych miejsc, smakowanie innych potraw czy podziwianie odmiennej kultury – to czynności najbardziej popularne, kiedy myślimy o podróżach. Niektórzy lubią podróże samotne, inni zaś z rodziną czy grupą znajomych. Co zrobić, kiedy kochamy podróżować, a mamy w gronie rodzinnym psa?
Niektórzy zakładają, że posiadanie psa wyklucza podróżowanie. Nic bardziej mylnego. Istnieje co najmniej kilka sposobów, jak pogodzić eskapady poza miasto czy nawet kraj z zapewnieniem psu odpowiedniej opieki w domu lub w trakcie
podróży z nami.
Najważniejsze to wybierać takie kierunki podróżowania, które pozwolą psu spokojnie znieść sam dojazd na miejsce jak też pobyt. Jeśli jedziemy samochodem, nie ma najmniejszego problemu z zabraniem ze sobą psa. Zapewnijmy mu miejsce, zapięcie do klamry pasów bezpieczeństwa, wodę i jedzenie. Pies bez problemu zniesie podróż tym bardziej, że ukochani właściciele jadą tuż obok. Na pewno będzie bardziej zadowolony z wzięcia udziału w naszym wyjeździe niż z pozostania w domu pod opieką kogoś, kto jest dla niego obcy. Zupełnie inaczej sytuacja się przedstawia, jeśli podróżujemy środkami komunikacji publicznej: autobus, pociąg czy samolot. Sprawdźmy dokładnie, jakie warunki musimy spełnić, aby pies mógł bezpiecznie i legalnie z nami podróżować. Przy wyjazdach poza granice kraju, na pewno niezbędne będzie uaktualnienie szczepień, czy też wyrobienie tzw. paszportu dla psa. Najtrudniejszym elementem podróży zagranicznej jest zawsze pies w samolocie. Niektóre rasy, psy większe, będą musiały podróżować w luku w specjalnie przygotowanych klatkach. Tu najlepiej o pomoc poprosić weterynarza, który powie, jak przygotować naszego pupila do takiej podróży, aby bezpiecznie i w zdrowiu dotarł do celu.
Sama podróż to jedno, pobyt na miejscu to kolejna kwestia, którą powinniśmy wziąć pod uwagę. Pies na pewno będzie potrzebował spaceru, zabawy. Musimy więc dobierać hotel czy inne miejsce noclegowe tak, aby zwierzęta były tam w pełni akceptowane. Na pewno będziemy potrzebować smycz, obrożę i kaganiec. To standard, aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałym mieszkańcom. Czasami pies będzie musiał pozostać sam w pokoju hotelowym, czy wynajętym apartamencie. Zadbajmy więc, aby nie zniszczył wszystkiego, co jest wokół. Zabawki przywiezione z domu, ulubiony kocyk powinny załatwić sprawę i skutecznie odwrócić psią uwagę od rzeczy, których nie powinien dotykać.
Podczas wyjazdów będziemy także poruszać się po barach, restauracjach, knajpach. Musimy zwrócić uwagę, czy można wejść do środka z psem. Nie każdy lokal na to pozwala, a czasami przepisy sanitarne są na tyle restrykcyjne, że żadne zwierzę nie może przebywać w lokalu gastronomicznym. Warto sprawdzić wcześniej, aby uniknąć nieporozumień i problemów.
Podróże z psem to także kwestia czystości. Pamiętajmy, że coraz więcej krajów dość rygorystycznie podchodzi do sprzątania po swoim pupilu, więc nie zapominajmy o zabraniu specjalnych woreczków i zbieraniu na bieżąco tego, co nasz przyjaciel zostawi na trawniku czy w parku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here