Kraków poza szlakiem. Poznaj 5 mniej znanych atrakcji

0
2295
Kraków

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów polskich miast. Nic dziwnego – Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Kazimierz czy Kościół Mariacki zapierają dech w piersiach. W dawnej stolicy Polski wciąż jednak można znaleźć atrakcje, o których nie wie zbyt wiele osób. Zobacz z nami Kraków poza głównym szlakiem!

Masz dość zatłoczonego Rynku Głównego? Przespacerowałeś uliczki Starego Miasta wszerz i wzdłuż? Szukasz w Krakowie czegoś więcej i chcesz dotrzeć do miejsc, w których nie ma tłumów turystów? Przedstawiamy 5 mniej znanych atrakcji dawnej stolicy Polski.

Ucieknij od tłumów. Kraków i jego mniej znane atrakcje

Jeśli chcesz poznać nieco inne oblicze Krakowa, poza atrakcjami wymienionymi we wszystkich przewodnikach zobacz również:

  • Kombinat w Nowej Hucie – Nowa Huta to północno-wschodnia dzielnica Krakowa, która dawniej była odrębnym miastem. Powstała z myślą o zapewnieniu mieszkań robotnikom z pobliskiej huty. Przez lata była skrzętnie omijana przez turystów i ostrożnych mieszkańców Krakowa, uważano ją bowiem za niebezpieczną dzielnicę. Dziś dociera tu coraz więcej osób poszukujących przykładów krakowskiego socrealizmu. Jednym z nich jest kompleks kombinatu metalurgicznego, na czele z budynkiem Z, w którym mieściła się administracja. Pamiętaj jednak, że zwiedzać budynki można jedynie z przewodnikiem po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu.
  • Wystawa Stanisława Beksińskiego – znajduje się w Nowohuckim Centrum Kultury. Zgromadzone prace pochodzą z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich (Piotr Dmochowski przez wiele lat zajmował się popularyzacją dzieł Beksińskiego). Galeria zachwyca niezwykłym klimatem uzyskanym przez połączenie półmroku z oryginalnym podświetleniem eksponowanych obrazów.
  • Kamieniołom Liban – na terenie kamieniołomu znajdującego się u stóp Kopca Krakusa od XIV wieku wydobywano wapień. Nazwa tego miejsca wywodzi się od Bernarda Libana, żydowskiego przedsiębiorcy, którego firma produkowała m.in. kamień fundamentowy i brukowy. W latach 40. XX wieku kamieniołom przejęli naziści, którzy urządzili tu obóz pracy. Niestety do tej pory nie podjęto żadnych konkretnych działań, by w rozsądny sposób zagospodarować to miejsce. Kamieniołom powoli więc zarasta drzewami, a piece do wypalania wapieni, stalowe młyny i inny sprzęt niszczeją.
  • Tęczowe Schody – 55 schodów między ulicami plac Lasoty i Andrzeja Potebni w dzielnicy Podgórze pomalowano na różne wyraziste kolory i pokryto inspirującymi cytatami. Instalacja artystyczna powstała przy okazji konkursu Fresh Zone na festiwalu Grolsch ArtBoom.
  • Kładka Ojca Bernatka – to kładka pieszo-rowerowa łącząca Kazimierz z Podgórzem. Jest krakowskim mostem zakochanych – na jej barierkach znajdują się setki kłódek z wypisanymi i wygrawerowanymi imionami. Uwagę zwracają też balansujące powietrzu i zdające się przeczyć prawom fizyki rzeźby Jerzego Kędziory.

Apartamenty Kraków – prywatność w sercu miasta

Gdzie szukać noclegu w Krakowie, by uniknąć tłumów? Chęć zapewnienia sobie ciszy i spokoju wcale nie musi oznaczać ucieczki od zabytkowej części miasta. Wręcz przeciwnie – można nocować w pobliżu atrakcji (tych mniej i bardziej znanych), a jednocześnie cieszyć się komfortem i swobodą. Polecamy samodzielne apartamenty Kraków z oferty Sun&Snow. Bez innych turystów mijanych na korytarzu, ze swobodnym dostępem do kuchni i kompleksowym wyposażeniem. Wszystko po to, by móc wypoczywać w prawdziwie domowych warunkach.

Zobacz noclegi Kraków – tutaj naprawdę odpoczniesz!

Bezpieczne noclegi. Kraków czeka na Ciebie!

Uwaga! Firma Sun&Snow dokłada wszelkich starań, by zapewnić swoim gościom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wszystkie obiekty są w pełni przystosowane do nowych norm sanitarnych, związanych z zagrożeniem epidemiologicznym. Obsługa następuje przy zachowaniu dystansu społecznego, a apartamenty po każdym pobycie są wietrzone i dezynfekowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here