Jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków destynacji jest nasz najbliższy zachodni sąsiad – Niemcy. Dotyczy to przede wszystkim podróży służbowych, ale i prywatnych wyjazdów wypoczynkowych. Autostradą A2, zwaną również Autostradą Wolności, można szybko i wygodnie podróżować z Warszawy, przez Konin i Poznań do przejścia granicznego w Świecku. Od polsko-niemieckiej granicy Autostradą federalną A2 pojedziemy do Berlina i dalej, przecinając całe Niemcy na osi wschód-zachód aż do Zagłębia Ruhry.
W Polsce obok tradycyjnego systemu z bramkami i ręcznym regulowaniem opłat działa elektroniczny system płatności ViaAuto, którego użytkownicy mogą przejechać linię bramek praktycznie bez zatrzymywania się. W Niemczech autostrady dla samochodów osobowych wciąż są bezpłatne. Natomiast auta transportowe, czyli dostawcze powyżej 7,5 t oraz ciężarówki, dla których obowiązują różne stawki – zależne od klasy emisji spalin i związanego z tym poziomu zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu – mogą korzystać z wygodnego systemu opłat TollCollect.
Oczywiście i na autostradach zdarzają się utrudnienia i zwężenia spowodowane remontowaniem poszczególnych odcinków, wypadkami drogowymi czy kolizjami. W przypadku tych dwóch ostatnich właścicielowi czy użytkownikowi pojazdu, który uczestniczył w takim zdarzeniu drogowym i nie może jechać dalej z powodu znacznego uszkodzenia pojazdu, przyda się z pewnością laweta z Niemiec do Polski. W przypadku drobniejszych problemów technicznych z samochodem warto wiedzieć, jak działa polska pomoc drogowa w Niemczech.
Wszelkie problemy osób podróżujących samochodami pomoże rozwiązać strona internetowa laweta Niemcy Holandia. Oferowana przez usługodawcę pomoc jest kompleksowa i działa przez całą dobę. Obejmuje nie tylko obsługę awarii pojazdów osobowych na obszarze Niemiec, w tym oprócz standardowej pomocy drogowej również szybką naprawę samochodu, ale i całościową obsługę kolizji i wypadków, holowanie i przewóz auta na lawecie. Oferta ta jest dostępna przez cały rok, również w dni świąteczne.