Auschwitz – możliwe formy zwiedzania

0
2072
Auschwitz - możliwe formy zwiedzania

Każdy prawdziwy Polak, dla którego jego własny kraj jest ważny, powinien przynajmniej raz w swoim życiu odwiedzić Auschwitz. Nie jest to miejsce miłe i przyjemne. Na próżno szukać w nich rozrywkowych atrakcji czy jakichkolwiek kolorowych punktów. Żaden przebywający w nim turysta nie uśmiecha się, nie śmieje i nie żartuje z innymi uczestnikami wycieczki. Jest to jednak miejsce niesamowicie ważne dla historii naszego kraju, w którym doszło do licznych tragicznych wydarzeń, o jakich nie wolno nam zapomnieć. Musimy o nich mówić i musimy opowiadać o nich następnym pokoleniom, aby historia naszego kraju nie została zapomniana. Jeżeli więc jakimś cudem jeszcze nigdy wcześniej nie byliśmy w Auschwitz, a uważamy się za prawdziwych Polaków, musimy to koniecznie nadrobić. W ten sposób sami wpływamy na historię swojego kraju i po prostu o nią dbamy.

Auschwitz – zwiedzanie – jak może wyglądać? Jeżeli wejdziemy na stronę internetową należącą do tego muzeum, dowiemy się, że mamy do dyspozycji kilka rodzajów wycieczek. Najczęściej wybierane zapewniają nam zwiedzanie ogólne. Odkrywamy na nich najważniejsze punkty umieszczone w Auschwitz, dowiadujemy się, co działo się w poszczególnych blokach i budynkach, a także częściowo odkrywamy historię drugiej wojny światowej. Zwiedzanie ogólne, w zależności od naszego wyboru, może trwać albo dwie i pół godziny, albo trzy i pół godziny. Koniecznie wybierzmy tą drugą i dłuższą formę. Nawet w przeciągu całego dnia nie bylibyśmy w stanie zajrzeć do wszystkich miejsc zlokalizowanych w Auschwitz, dlatego takie niepełne trzy godziny na nic nam nie wystarczą. Będziemy musieli wręcz gonić za swoim przewodnikiem, aby ze wszystkim zdążyć. A ważne jest to, aby móc zatrzymać się w pewnych budynkach chociaż na tą krótką chwilę, zastanowić się nad losem osób, które kilkadziesiąt lat temu przeżywały w nich prawdziwe traumy i pomyśleć, co można zrobić, aby ponownie nie dopuścić do takiej tragedii. Bo to ludzie ludziom zgotowali taki los. My musimy zrobić wszystko, aby do czegoś podobnego nigdy już nie doszło.

Jeżeli natomiast chcielibyśmy poznać historię Auschwitz od podszewki, zawsze mamy do wyboru wycieczki polegające na zwiedzaniu całodniowym. Trwają one przeważnie aż sześć godzin. W ich trakcie czasami turyści zostają przewiezieni do drugiego obozu zagłady, o którym niestety nie mówi się w szkołach zbyt wiele, a w którym dochodziło do podobnych wydarzeń co w samym Auschwitz. Pamiętajmy też, że mimo iż to wycieczki indywidualne cieszą się największą popularnością, na tych oprowadzanych przez przewodników dowiemy się dużo więcej. Jeśli tylko mamy taką możliwość, dołączmy się do jakiejś grupy. Sprawdźmy terminy zorganizowanych wycieczek i zarezerwujmy sobie w nich miejsce. Zazwyczaj też do takie wycieczki dostają dość atrakcyjne rabaty na bilety, dzięki czemu nie tylko dowiadujemy się na nich więcej, ale przy okazji oszczędzamy. Wyszkolony przewodnik na pewno odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania. To on bardzo dokładnie przedstawi nam historię tego tragicznego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here