Wybierz województwo
Wybierz kategorię

Gmina Mielno – pomiędzy wodami…

Województwo zachodniopomorskie

Urząd Gminy w Mielnie
ul. Chrobrego 10
76-032 Mielno
tel. 94 / 345 98 30

ug@gmina.mielno.pl

www.mielno.pl

Informacja Turystyczna

Lechitów 23, Mielno
tel. 94 / 318 99 55

Zobacz pełny opis Galeria

Opis

Gmina Mielno, jest bardzo popularnym kurortem i atrakcyjnym kąpieliskiem nad polskim Bałtykiem. Jest to jedno z najbardziej popularnych, turystycznych miejsc naszego wybrzeża. Każdy turysta może liczyć na pakiet podstawowych walorów nadmorskiej miejscowości: duże, piękne plaże, piasek o złotym kolorze, morski mikroklimat nasączony zapachem jodu oraz mnogość dóbr przyrodniczych z piaszczystymi wydmami na skraju nadbrzeża, pachnącymi żywicą sosnami i świerkami. Niespotykanym atutem jest wyjątkowe położenie, które w skrócie można nazwać „Pomiędzy wodami”. Prócz pięknego Bałtyku znajduje się tu urocze jezioro Jamno, które jest dziesiątym, pod względem wielkości w Polsce.

W naszej gminie okoliczności do wypoczynku i rekreacji są wręcz idealne. Turyści odwiedzający naszą gminę znajdą doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Miejscowości, mimo swej bliskości różnią się od siebie, co daje szeroki wachlarz wyboru wymagającym turystom. Szeroka oferta turystyczna, baza hoteli i noclegów, obszerna baza gastronomiczna zaspokoją wszelkie potrzeby naszych gości. W zależności od potrzeb klientów i zaplanowanego budżetu wakacyjnego można skorzystać z oferty hoteli i ośrodków o wysokim standardzie, centrów konferencyjnych, SPA, jak i prywatnych kwater, domków letniskowych i pól namiotowych.

Oferta turystyczna gminy Mielno jest na tyle bogata i zróżnicowana, że sprosta oczekiwaniom młodych turystów, oczekujących rozrywki, jak i tych, którzy szukają miejsca, aby wypocząć w ciszy i spokoju. Tak różnorodna i wspaniała jest Gmina Mielno.

Aby urozmaicić pobyt wypoczynkowy gmina oferuje w okresie letnim wakacyjnym szereg wydarzeń kulturalnych pod wspólną nazwą Mieleńskiego Lata Artystycznego. Podstawowe atrakcje, z którym można wtedy skorzystać lub wziąć udział jest Karaoke Super Star lub Kino na leżakach.

Dla spragnionych aktywnego wypoczynku również stworzyliśmy odpowiednie warunki. Na ruchliwych turystów czekają szlaki piesze i rowerowe. Na bardziej odważnych i wysportowanych czekają sporty i atrakcje wodne. Można się nauczyć lub szlifować formę w takich dyscyplinach jak: windsurfing, kiteboarding, żeglarstwo i wędkarstwo. A że wód u nas bogactwo, to do wyboru – czeka na odwiedzających mieleńskie wybrzeże lub jezioro Jamno.

Na wypoczynek do Gminy Mielno zapraszamy nie tylko latem, ale również w innych porach roku, nawet zimą. Z uwagi na odbywające się tu imprezy morsów Mielno zwane jest również stolicą wszystkich morsów. A to za sprawą odbywającego się od 2004 roku zlotu, w każdy drugi weekend lutego, zwanego Międzynarodowym Zlotem Morsów. Jest to bardzo oryginalne i widowiskowe wydarzenie, które skupia i przyciągają wielu pasjonatów zimowych morskich kąpieli. Zloty Morsów to nie tylko kąpiel w zimnych wodach Bałtyku, ale także wesoła zabawa, muzyczna atmosfera, występy zespołów i inne atrakcje.

Będziemy uradowani, jeżeli zaszczycą nas Państwo swoja obecnością!

Gmina Mielno zaprasza o czterech porach roku!

ATRAKCJE

Pomnik jelenia
Pomnik jelenia został usytuowany w centrum Mielna, w bliskim sąsiedztwie Urzędu Gminy (ul. B. Chrobrego 10). Sponsorem pomnika jest nieznany ziemianin, który postanowił uwieńczyć w ten sposób swoje udane łowy. Ale co najciekawsze, że „narodziny” pomnika sięgają czasów międzywojennych. Wcześniej mniej zauważalny, gdyż znajdował się przy, nieistniejącej już, muszli koncertowej w dawnym parku zdrojowym (ul. 1 Maja). Powodem zmiany lokalizacji pomnika były nagminne akty wandalizmu. Dlatego zdecydowano się go przenieść w bezpieczniejszą lokalizację. Od czasu przeniesienia wytrwale zerka na centrum miasta oraz budynek Urzędu Gminy w Mielnie. Jak się z czasem okazało stał się znakiem rozpoznawalnym Mielna. Odwiedzając miasto Mielno należy koniecznie zrobić sobie pamiątkową fotografię z naszym pięknym rogaczem, a szczęście dopisze turyście przez cały rok.

Pomnik Morsa
Autorem pomnika jest Ryszard Sobociński. Rzeźba znajduje się w Mielnie przed głównym wejściem na plażę (ul. Kościuszki). Nie da się jej nie zauważyć. Oczekujący podziwu mors rozłożył się na samym środku chodnika. Jest symbolem Międzynarodowych Zlotów Morsów, które są organizowane w Gminie Mielno od 2004r. Miłośników kąpieli w lodowatej wodzie zapraszamy co roku w lutym na międzynarodowy zlot. Tysiące miłośników zjeżdża wtedy do Mielna do Światowej Stolicy Morsów i zażywa mrożącej kąpieli. Z każdym rokiem Zloty Morsów znajdują nowych fanów i wielbicieli, dlatego impreza ta nabiera coraz większego rozmachu. Więcej szczegółów o Międzynarodowych Zlotach Morsów znajdą Państwo na www.zlotmorsow.mielno.pl

16. Południk w Chłopach
Najłatwiejszym sposobem dotarcia do miejsca, gdzie przebiega 16. Południk geograficzny jest wyruszenie na wycieczkę rowerową. Znajduje się on na trasie szlaku rowerowego, który biegnie wzdłuż pasa nadmorskiego. Miejsce przecięcia ustanawia głaz o wysokości 2,3 metra i wadze ponad 5 ton. Miejsce to znajduje się ok. 300m od miejscowości Chłopy w kierunku Mielenka. Potężny kamień został wydobyty z pobliskiego pola. Obywatele wsi Chłopy zgodnie i wszyscy razem przetransportowali głaz na obecne miejsce. Autorem przedsięwzięcia było stowarzyszenie nazwane na cześć biegnącego przez Gminę Mielno Południka.

Kościół w Mielnie
Gotycki kościół (XV wiek) p.w. Przemienienia Pańskiego mieści się w Mielnie przy ul. Kościelnej 27. Kościół znajduje się na niewielkim wzniesieniu, w dawnych czasach odgrodzonym fosami. Przypuszcza się, iż dawniej obiekt poza funkcją sakralną, pełnił również role obronne. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, iż w zamierzchłych czasach samo wzgórze było miejscem kultu pogańskiego. Najstarszą częścią kościoła jest XV w. Nawa, dopiero w XVI wieku  dobudowano wieżę. W czasach swojej świetności obiekt był kilkukrotnie przebudowywany, jedna z ostatnich odnotowanych większych budów miała miejsce w 1856r. Otóż zostało dołączone Prezbiterium (od strony wschodniej) i Transept (od strony północnej). Wieża zaś jest młodsza o jedno stulecie (XVI w.). Mimo dobudowania w drugiej połowie XX w zakrystii od strony południowej, gotycki charakter świątyni został zachowany.

Aleja Lipowa
Piękna aleja lipowa znajduje się pomiędzy Mielnem a Mielenkiem. Ciągnie się wzdłuż drogi na długości 2 km. Aleję przydrożną tworzą trzy rzędy lip, posadzone prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku. W czasie wzrostu drzewa były pozostawione naturalnemu rozwojowi, co przyczyniło się do wytworzenia naturalnych koron drzew. Aleję budują lipy z jednego gatunku – powstała tylko z lipy wielkolistnej. W danych czasach drzewa często sadzono wzdłuż traktów komunikacyjnych, aby chroniły podróżnych przed słońcem oraz ochraniały przydrożne pola przed wiatrem. Do dzisiaj wielką przyjemnością jest przejażdżka pod lipowym parasolem w piękny letni dzień.

Kanał Jamneński
To kanał łączący jezioro Jamno z Bałtykiem. Posiada też nazwę własną – Nurt Jamneński.  Długość kanału łączącego dwa akweny to ok. 500 metrów. Aby udać się nad kanał należy kierować się na wschód od Mielna, pomiędzy Unieściem a Łazami. Wybudowano go w 1890 roku, gdy z powodu sztormu na Bałtyku zamknięta została mierzeja pod Łazami. Okolice Kanału są rewelacyjnym miejscem do łowienia ryb, jest doskonałym miejscem dla wędkarzy. Ilość ryb oraz cisza  i spokój, to idealne warunki do uprawiania wędkowania. W uwagi na to, że mieszają się tu wody morskie z wodami jeziora spotkać można tu bardzo wiele gatunków ryb słodko jak i słonowodnych.
Dla amatorów kąpieli słonecznych polecamy plażę naturystów, która znajduje się w odległości 1 km od kanału, w stronę Łaz.

Przystanie rybackie w Chłopach i Unieściu
Każdy, kto chciałby podejrzeć żywot rybaka może udać się do przystani rybackich. Można zobaczyć na czym polega rybacka praca, zobaczyć najciekawsze i najbardziej popularne gatunki ryb lub po prostu ich skosztować. Można również wdać się w ciekawą pogawędkę z niejednym „wilkiem morskim”. W godzinach przedpołudniowych rybacy wracają z morza z sieciami pełnymi ryb. Dobremu negocjatorowi uda się zakupić w atrakcyjnej cenie świeżą, dopiero co złowiona rybę. Dookoła przystani mieści się kilka tawern, wędzarni i barów, które oferują świeże ryby morskie przygotowane na różne sposoby. To sprawia, że okolice przystani rybackiej są świetnym miejscem kulinarnym oraz ciekawostką turystyczną. W porcie rybackim w Unieściu znajduje się jedyny w Gminie Mielno pomost spacerowy na morzu. To idealne miejsce na romantyczne spacery podczas pięknych zachodów słońca.

Grodzisko słowiańskie
Grodzisko zostało prawdopodobnie zainicjowane przez lokalne elity. Przypuszcza się, że powstało z powodów obronnych, a jednocześnie, w razie zagrożenia, mogło też służyć miejscowej ludności jako schronienie. W latach 40-tych XX wieku grodzisko było połączone kładką z przyległym terenem, a w jego obrębie stała altana.
Grodzisko znajduje się w otoczeniu urokliwego krajobrazu, otacza je wielogatunkowy i wielowarstwowy las mieszany, a najbliższą okolicę zamieszkują ponad stuletnie dęby i buki.
Z uwagi na swoją wyjątkowość teren ten znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu „Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego”, a Gmina Mielno podjęła czynności, które mają na celu rewitalizację zabytkowego grodziska.
Pomoc finansowa udzielona w ramach Działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju – Odnowa i Rozwój Wsi, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013″, pozwoliła przywrócić miejscu dawną świetność. Jeszcze niedawno teren nie wyglądał zachęcająco, zanieczyszczony i zaśmiecony, teraz piękna atrakcja turystyczna na uczęszczanym szlaku pieszo rowerowym, która łączy w sobie walory krajobrazowe z edukacyjnymi.
W czasie wakacji letnich Towarzystwo Żywej Archeologii organizuje pokazy rzemiosła i walk, urządza opowieści o życiu Słowian przy dawnym jadle i napitku. W okresie roku szkolnego nauczyciele mogą spędzać na terenie grodziska czas z uczniami, prowadząc ciekawe zajęcia i rozmowy na temat historii i przyrody.

Galeria

x

Podaj email znajomego:

Podpisz się: