Wybierz województwo
Wybierz kategorię

Z Kopyta! Przez gminy: Koziegłowy, Poraj i Żarki

Województwo śląskie

Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy
ul. Plac Moniuszki 14
42-350 Koziegłowy
tel. 34 / 314 12 19

um@kozieglowy.pl

www.kozieglowy.pl

Informacja turystyczna

34 / 314 12 68 w. 25

kozieglowy@slaskie.travel.pl

Zobacz pełny opis Galeria

Opis

Jesienią 2015 r. otwarty został Międzygminny Szlak Konny, który przebiega przez trzy gminy: Koziegłowy, Poraj i Żarki. Powstał dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Szlak liczy w sumie około 120 km z czego aż 90 km znajduje się na terenie gminy Koziegłowy. Znajduje się na nim siedem punktów postojowych z zagrodami dla koni i zadaszonymi stołami z ławami. Przy każdym miejscu postojowym zlokalizowana jest mapa szlaku. Dodatkową atrakcją szlaku konnego jest zlokalizowany w Gniazdowie tor TREC przeznaczony do zawodów jeździeckich w klasie turystycznej. Jest to jeden z zaledwie kilku tej klasy torów w Polsce.

We wrześniu 2015 r. odbyły się na torze w Gniazdowie w ramach I Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z KOPYTA” I Otwarte Mistrzostwa Śląska TREC PTTK. Przez trzydniową imprezę, będącą z założenia świętem koni i muzyki, przewinęło się kilka tysięcy osób. Festiwal ma mieć charakter cykliczny i stać się wizytówką gminy.

Kompleks TREC w Gniazdowie składa się z ogrodzonego wybiegu z piaskową nawierzchnią, kilkunastu przeszkód, a także ostrego podjazdu pod górę, a dalej z trasy, która prowadzi z powrotem do wybiegu. Część przeszkód jest ogólnodostępna przez cały czas, a niektóre są rozstawiane tylko na okres zawodów. Przemierzający szlak konno mogą bezpłatnie korzystać z toru w Gniazdowie. Niektórzy przyjeżdżają specjalnie, by poćwiczyć na torze.

Szlak zaczyna się pętlą w rejonie Cynkowa, przy granicy z powiatem tarnogórskim, około 10 km od lotniska w Pyrzowicach. Szlak przebiega m.in. przez Gniazdów, Koziegłowy, Pińczyce, Masłońskie, Poraj, Choroń, Przybynów, Jaroszów a kończy się w Czatachowie w gminie Żarki, już na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Łączy się tam z Transjurajskim Szlakiem  Konnym, wiodącym z Częstochowy do Krakowa.

Mapa szlaku i informacja o stajniach znajdujących się przy szlaku dostępna jest na stronie www.szlaki-konne.com.pl. Gmina Koziegłowy była liderem realizowanego projektu, w ramach którego powstał Międzygminny Szlak Konny.

Galeria

x

Podaj email znajomego:

Podpisz się: