Wybierz województwo
Wybierz kategorię

Konin – miasto, które łączy

Województwo wielkopolskie

Urząd Miejski w Koninie
ul. Plac Wolności 1
62-500 Konin
tel. 63 / 240 11 11

sekretariat@konin.um.gov.pl

www.konin.pl

Zobacz pełny opis Galeria

Opis

Konin – to wyjątkowe miasto, położone w centrum Polski, na Szlaku Bursztynowym, bardzo gościnne i otwarte. To miasto z bogatą tradycją i historią, gdzie do dziś przenikają się różne kultury i wyznania, oryginalnie podzielone rzeką Wartą na dwie części: starą i nową, które tak naprawdę właśnie rzeka zamiast dzielić… łączy. Niepodważalnym plusem Konina jest jego lokalizacja: w samym sercu Polski, we wschodniej Wielkopolsce, nad rzeką Wartą.

Konin to miasto, w którym szanuje się i pielęgnuje tutejszą historię, ale i organizuje dogodne warunki dla rozwoju, postępu i nowoczesności. Rewelacyjna lokalizacja stwarza świetne warunki dla rozwijania przedsiębiorczości, a miasto chętnie wspiera biznesmenów powodujących powstawania nowych miejsc pracy.

W lipcu 2012 roku utworzono przedsiębiorstwo Geotermię Konin sp. z o.o.. Spółka zajmuje się opracowywaniem i wykonaniem odwiertów. Po wydobyciu wód geotermalnych zakład ustala ich sposób wykorzystania, w zależności od ich parametrów, do zróżnicowanych celów: rekreacyjnych, balneologicznych, bądź energetycznych na wyspie Pociejewo w Koninie.
Dnia 26 września 2014 roku oficjalnie oddano do użytku wiertnię. Otwór badawczy doszedł do głębokości 2660 metrów i natrafił na źródło o temperaturze 97,5 stopni Celsjusza.
Plan architektoniczno-urbanistyczny użytkowania wyspy Pociejewo posiada w planie wybudowanie m.in.

  • parku zdrojowego z wieżą widokową
  • plaży przy kanale Ulgi
  • basenów zdrojowych
  • galerii handlowej
  • obiektów leczniczych
  • hali widowiskowo-sportowej

Okoliczne tereny Konina cechują świetne uwarunkowania do uprawiania sportów wodnych, wędkowania i wypoczynku. Stąd też się wzięło określenie tutejszej infrastruktury małymi Mazurami. Wiele akwenów, za pośrednictwem kanału Warta – Gopło, posiada trakt żeglugowy z Wisłą i wybrzeżem Bałtyku. W samym mieście spotkamy dużo interesujących zabytków, chociażby kamienny słup drogowy przy kościele św. Bartłomieja. Został on wyprodukowany z piaskowca i zawiera napis z 1151 roku. Obecnie stanowi najstarszym znakiem drogowym w Polsce i Europie. To tutaj odbywa się wiele imprez: Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich ,,OKFA”, Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, Festiwal Jazzowy ,,Jazzonalia” czy Festiwal Teatralny ,,Malta na bis”.

Konin to także miasto, które zyskuje wiele korzyści z prężnie postępującej współpracy zagranicznej. Zażyłe więzi z zagranicznymi instytucjami sięgają ponad 30 lat. Miasto posiada 14 umów o współpracy z miastami partnerskimi w takich krajach jak: Francja, Niemcy, Ukraina, Rosja, Wielka Brytania, Bułgaria, Szwecja, Litwa, Mołdawia, Łotwa, Hiszpania, Białoruś i Chiny. Wszelkie instytucje kooperują w sferze kulturalnej, oświatowej, sportowo-turystycznej i gospodarczej. Regularnie, każdego roku w mieście organizowane są  wydarzenia o charakterze międzynarodowym. Do najbardziej popularnych można zaliczyć: Festiwal Kultur Miast Partnerskich, Święto Młodości czy Międzynarodowy Festiwal Chórów.

Na przestrzeni lat Konin zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. M.in.: konkursu Nasza Gmina w Europie, Europejskiego Certyfikatu Standaryzacji Ekologicznej, Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom czy Najlepsze Miasto w dziedzinie wykorzystania Funduszy Unijnych.

Centrum Informacji Miejskiej
Zofii Urbanowskiej 12, 62-500 Konin
tel. 63 / 240 13 08
Centrum Informacji Turystycznej
Dworcowa 2, 62-510 Konin
tel. 63 / 246 32 48

Konin to miasto, które warto odwiedzić…

ATRAKCJE KONINA

TRASA BURSZTYNOWA
Trasa Bursztynowa i Most Unii Europejskiej – to jedna z największych inwestycji drogowych w historii Konina. Przebiega na zachód od istniejących mostów na Warcie oraz Kanale Ulgi. Jej całkowita długość, wraz z estakadami, to ponad 6 km. Sama przeprawa z mostem wantowym, podświetlanym w nocy ma ponad 3 km długości. Budowa trasy ułatwiła komunikację odciążając centrum, skróciła dojazd z autostrady A2 do drogi krajowej DK 92. Jest też malowniczym elementem pejzażu miejskiego Konina.

FESTIWAL DZIECIĘCY
Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca Konin – jedna z najstarszych i największych imprez tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Każdego roku – od ponad 35 lat – przybywa na nią ponad dwa tysiące młodych tancerzy i wokalistów oraz ich instruktorów i opiekunów. Dla wielu z nich stanowi początek prawdziwej kariery artystycznej, poważnych związków z estradą, o czym często wspominają, choćby w czasie występów w konińskim amfiteatrze.

FESTIWAL KULTUR MIAST PARTNERSKICH
Festiwal to spotkania folklorystyczno-rękodzielnicze organizowane przez Miasto Konin od blisko 10 lat. Początkowo były to „Kaziuki”. Z czasem rozrosły się do wielogodzinnych spotkań z folklorem prezentowanym przez zespoły z miast partnerskich Konina z Europy i Azji – Chiny. W przedwielkanocnym okresie stanowią bardzo wygodną formę nie tylko spędzenia wolnego czasu, ale także zaopatrzenia się w różne artykuły związane z tym świętem.

MOST UNII EUROPEJSKIEJ
Most Unii Europejskiej – most drogowy przez Wartę, wantowy podwieszony na pylonach (długość ok. 200 m) jest drugą przeprawą przez tę rzekę w Koninie. Z estakadami dojazdowymi nad Doliną Warty ma długości 3400 m. Powstał w latach 2006-2007, koszt ok. 200 mln zł, w 75 proc. współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Most oddany do użytku 15 grudnia 2007 roku otrzymał uchwałą Rady Miasta Konina nazwę Unii Europejskiej.

MOST IM. J. PIŁSUDSKIEGO
Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – most drogowy przez kanał Ulgi rzeki Warty. Dwuprzęsłowa konstrukcja kratownicowa, do której wykorzystano około 200 tys. nitów, będąca elementem 10-przęsłowego mostu w Opaleniu na Wiśle, który powstał okresie 1905-1909 roku. W Koninie został zamontowany w latach 1929-34. Obecnie znajduje się w gronie rzadkich konstrukcji takiego rodzaju w kraju i Europie. Przeszedł renowację w roku 2014 i otrzymał zupełnie nową oprawę wizerunkową, wynikającą z nowego oświetlenia.

JARMARK ŚW. BARTŁOMIEJA
Jarmark św. Bartłomieja – święto rzemieślników, rękodzielników i najstarszej parafii Konina pod wezwaniem św. Bartłomieja. Promuje nie tylko Miasto Konin, ale także najlepsze tradycje związane zarówno z handlem jak i wytwórczością opartą o pracę rąk ludzkich. Słynie w kraju z tego, że można na nim nabyć wiele pięknych rzeczy „handmade”. Odbywa się co roku w przedostatnią niedzielę sierpnia na konińskiej starówce.

MOST TORUŃSKI
Most Toruński – obiekt zlokalizowany w najstarszym ciągu komunikacyjnym miasta, określany również Traktem Toruńskim, na dawnej drodze łączącej Kalisz z Kruszwicą i dalej – Toruniem. Przez setki lat było miejscem przepraw przez Wartę, srogo pilnowanego przez włodarza miasta – króla, za pośrednictwem załogi starościńskiego zamku. Obecnie Most Toruński posiada zmodyfikowaną sylwetkę, a ruch odbywa się w dwóch kierunkach – funkcjonalność zbliżona do mostu drewnianego, który widniał tu przed II wojną światową. Po wojnie reprezentowała go stalowa kładka noszącą imię Toruńska. Jest to miejsce oblegane przez zakochanych, którzy symbolizują nierozerwalną miłość, zostawiając kłódki z życzeniami na balustradach.

PLAC NIEPODLEGŁOŚCI
Skwer przed Konińskim Domem Kultury zdobi fontanna z wizerunkiem konia, ufundowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Największy zielony teren w samym centrum miasta to ulubione miejsce wypoczynku koninian, ale także spotkań na festynach, koncertach i przeglądach organizowanych przez placówki kultury czy organizacje pozarządowe. Od roku 2014 na skwerze rośnie Dąb Wolności zasadzony przez Pierwszą Damę RP, tu też rośnie Lipa Programu Trzeciego PR.

RATUSZ
Pierwszy ratusz wzniesiono prawdopodobnie wkrótce po lokacji miasta na prawie magdeburskim, tj. po roku 1293. Obok niego mieściły się zapewne jatki i kramy. Przez wieki koniński ratusz dzielił losy miasta i jego mieszkańców. Wielokrotnie niszczony, jednak odbudowywany przez następujące pokolenia koninian. Uległ zniszczeniu między innymi w okresie najazdu krzyżackiego w roku 1331, a w kolejnych stuleciach dwa razy zgładzili go Szwedzi. Następne działania wojenne, występujące epidemie i regres gospodarczy były przyczyną wielkiej zapaści miasta w połowie XVIII stulecia. Przez wiele lat w Koninie nie było ratusza. Budżetu miasta po prostu nie było stać na wybudowanie nowego obiektu. Dokonano tego dopiero przed 1784 r.  i wtedy to na rynku oczy koninian ujrzały nowy ratusz. Mieściły się w nim odwach i magazyny, a obok wybudowano nową studnię. Niestety, ten obiekt także strawił ogień w czasie kolejnego pożaru w mieście. W wyniku tej tragedii podjęto mocne działania zmierzające do uporządkowania zabudowy. Ratusz został wybudowany już nie w rynku, tylko przy skrzyżowaniu ulic Królewskiej i Nowej (obecnie 3 Maja i Wiosny Ludów) pomiędzy 1796 a 1803 rokiem.

SŁUP KONIŃSKI
Od dawien dawna znakiem rozpoznawalnym Konina jest najstarszy znak drogowy – słup koniński. Błędnie określany jako milowy. Znajduje się on na zieleńcu sąsiadujący z kościołem pw. św. Bartłomieja. Wytycza połowę drogi na linii Kruszwica – Kalisz, które znajdują się na odwiecznym Szlaku Bursztynowym. Słup swoja formą przypomina kształt kręgla, posiada wysokość 252 cm i został wytworzony z piaskowca. Inskrypcja mówi, że został sfinansowany w 1151 roku przez komesa Piotra. Zapisy te są źródłem wielu niezgodnych poglądów związanych z fundatorem słupa. Jedna z kilku hipotez dopatruje się podobieństwa pomiędzy konińskim słupem a tzw. mnichem znajdującym się w Sobótce na Dolnym Śląsku, uważanym na uchodzącym za relikt celtycki.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW.BARTŁOMIEJA
Świątynia zaliczana do najbardziej wiekowych obiektów miasta, prawdopodobnie powstała na przełomie XIV i XV wieku. Reprezentuje obiekt trójnawowy o układzie bazylikowym. W kaplicy gotyckiej, która została stworzona w XV wieku, mieści się barokowe epitafium starosty konińskiego Krzysztofa Przyjemskiego (zm. 1611). Ołtarz główny został wykonany w charakterze neogotyckim, natomiast dwa pozostałe ołtarze znajdujące się w bocznych nawach są wykonane w stylu barokowym. W prezbiterium zlokalizowany jest wczesnobarokowy nagrobek marszałka koronnego, starosty konińskiego – Stanisława Przyjemskiego. Bardzo wartościowa kaplica ofiarowana przez Jana Zemełkę, powstała w 1607 roku. W środku zobaczymy barokowe epitafium z popiersiem osoby, która je ofiarowała oraz herb Konina. W świątyni zobaczymy ołtarz rokokowy, późnogotycką rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem (pochodzącą z XVI w.). Obok kościoła wybudowano murowaną dzwonnicę w 1878 roku. Została ona postawiona na zarysie krzyża greckiego.

KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI PW. ŚW. DUCHA
Został wybudowany na dawnym Przedmieściu Kolskim, po południowej stronie dzisiejszej ul. 3 Maja. Został wzniesiony w okresie 1854-1856 roku. W 1872 r. została dołączona wieża. W latach 1901-1915 świątynia została zrekonstruowana do stylu neoromanizmu nadreńskiego. W trakcie modernizacji w roku 1903 została ukończona wieża. Środek kościoła mocno oświetlony dużymi, półokrągłymi oknami. Otoczone z trzech stron wolnostojącymi, jednopiętrowymi emporami podpartymi smukłymi kolumnami. W prezbiterium zobaczymy drewniany ołtarz w stylu  neoromańskim z obrazem Chrystusa nauczającego. W takim samym stylu widnieje ambona. W bliskim sąsiedztwie obiektu zobaczymy klasycystyczną plebanię z 1840 r. Została ona zmodernizowana w okresie 1928-1929.

SYNAGOGA
Obiekt bożnicy został wybudowany w latach 1825-29 w miejscu, gdzie wtedy stała świątynia drewniana. Jej powierzchnia uległa zwiększeniu latach osiemdziesiątych XIX w., powiększono ją o babiniec. Finanse na obiekt do studiowania talmudu i dom modlitwy (zwany Bejt ha-midrasz) wyłożył zamożny kupiec koniński Zalman Zander. Początkowo obiekt reprezentował bryłę umiejscowioną na kształcie prostokąta. W 1883 r., od strony północnej, dołączono część o wysokości dwóch kondygnacji, która miała spełniać funkcję miejsca modlitwy dla kobiet. Od strony zachodniej dodano przedsionek. Zespolone obiekty połączyły dwa niezależne, wyłożone blachą, dwuspadowe dachy. Sala główna niegdyś w całości dekorowana, dzisiaj posiada zachowane pierwotne, w części zrekonstruowane  malowidła na ścianie wschodniej i na czterech kolumnach. W ścianie wschodniej mieści się szafa (aron ha-kodesz) w świątyni żydowskiej bardzo ozdobna, zasłaniana tkaniną (parochet) – na przechowywanie rodałów czyli fragmentów Tory. Między kolumnami znajdowała się bima (almemor) miejsce czytania rodałów w czasie modlitwy.

DWOREK ZOFII URBANOWSKIEJ
Obiekt powstał w połowie XIX w., został wybudowany w charakterze klasycystycznym. Posiada dach dwuspadowy z facjatkami. Poddasza i deski podokapowe są ozdobnie wycinane, a fasada zachodnia – ogrodowa – rozpoczyna się otwartym gankiem drewnianym. W dworku mieszkała (od 1910 roku aż do śmierci) Zofia Urbanowska – dziennikarka, pisarka i autorka wielu powieści pozytywistycznych dla dzieci i młodzieży.

KONIŃSKI BULWAR NADWARCIAŃSKI
Stanowi ciekawie przygotowany teren nad brzegiem rzeki w Koninie, w obrębie starówki. Został udostępniony do użytkowania w 2011 r. Podstawową funkcją terenu jest ciąg pieszo-rekreacyjny, posiadający długość ok. 1000 m. Znajduje się na wale przeciwpowodziowym lewego brzegu Warty, gdzie występuje infrastruktura rekreacyjna: tarasy widokowe i rekreacyjne, przystań pasażerska wraz z wjazdem i wyjazdem dla samochodów, plac szkolny, łąka rekreacyjna z oczkami wodnymi oraz schody terenowe łączące miasto z bulwarem i łąkami rekreacyjnymi. W skład bulwaru wchodzi także mała architektura – ogrodzenie, ławki parkowe, tablice informacyjne, stojaki na rowery i znaki żeglugowe.

PARK IM. FRYDERYKA CHOPINA
Park im. Fryderyka Chopina w Koninie jest najcenniejszym oraz ciekawym skupiskiem starodrzewu w obrębie miasta. Jego dzieje sięgają już 180 lat.
Znajdziemy w nim między innymi:

  • dęby – niespotykane pomniki przyrody o imponującym wieku powyżej 200 lat
  • siłownia zewnętrzna – miejsce rekreacji dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych i niepełnosprawnych. Przeznaczona do ćwiczeń prawie wszystkich grup mięśni, poprawy kondycji, polepszenia koordynacji ruchowej i poprawienia krążenia krwi
  • Mini Zoo, które debiutowało w Koninie w roku 1975. Obecnie gospodarzami konińskiego mini ogrodu zoologicznego: strusie, daniele, kozy syryjskie, emu, osły, kuce, alpaki, jeleń sika wietnamski, jak, konie Przewalskiego, świnki wietnamskie, sarna, koza karłowata, wrzosówka, owce kameruńskie, pawie, bażanty łowne, złociste, nepalskie, królewskie, bananowe, kiściec srebrzysty, kury (białoczub holenderski, kochin olbrzymi, kochin miniaturowy), łabędzie, perlice, bocian, gęsi garbonose, gęsi bernikle, papużki faliste, papugi nimfy, gołębie
  • Przyrodnicza Ścieżka Edukacyjna – powstała ku edukacji dzieci i młodzieży szkolnej, kół zainteresowań, jak również pozostałych grup. Wybudowana także z myślą o indywidualnych spacerowiczach i turystach. Jej celem jest uzmysłowienie wszelkich niebezpieczeństw dla środowiska przyrodniczego, które mogą pojawić się w okolicach Konina. Podstawą funkcjonowania ścieżki jest wzbudzenie szacunku dla przyrody oraz pomoc w zrozumieniu współistnienia wszelkich elementów przyrody. Ma także uzmysłowić jakie niebezpieczeństwo niesie nadmierna i niekontrolowana ingerencja człowieka w świat przyrody.

PARK MAKIET
Niepowtarzalna i jedyna w Europie wystawa makiet historycznych, architektonicznych i przyrodniczych ukazujących ważne i ciekawe sceny. Każda makieta została sporządzona ręcznie. Idealnie współgrają ze sobą ogólny klimat i specyficzne detale przedstawianej tematyki. Wszystkie elementy wyprodukowano przy użyciu najnowszych obecnie technik modelarskich. Dla przykładu, możemy tu zobaczyć: kolejki elektryczne, flotę Krzysztofa Kolumba, statki kosmiczne, dinozaury, tsunami oraz interesujące sceny ze znanych filmów (np. Star Wars).
Ekspozycja prezentuje około 30 makiet i posiadają wymiary od 1do 8 m2 i znajduje się na powierzchni 800 m2. Ciekawym doznaniem jest sposobność zobaczenia pracowni, gdzie powstają makiety. Można w niej także zobaczyć wiele filmów i prezentacji multimedialnych towarzyszących wystawie.
Jednocześnie w tym budynku znajduje się kino 6D, symulator lotów w Kosmos oraz sala gier.
Galeria Kropka
ul. Świętojańska 20
www.mikroskala.eu

KOŚCIÓŁ I KLASZTOR OO. REFORMATÓW
Zespół klasztorny (dziś OO. Franciszkanów) zlokalizowany na skarpie chylącej się ku północy. Dawniej był drewnianym kościołem, który powstał w 1631 roku. W wyniku pożaru w 1661 r., ponownie erygowany w roku 1699, ale wznoszenie obiektu, który widzimy dzisiaj zakończono w 1733 r. Sam klasztor jest przyklejony do kościoła od strony wschodniej. Barokowa świątynia pw. św. Marii Magdaleny to obiekt murowany, jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium. Fasada frontowa ze skromnym portalem i pilastrami. W środku obiektu znajdują się trzy (częściowo zmodernizowane), późnobarokowe ołtarze pochodzące z połowy XVIII w., z obrazami datowanymi na XVIII wiek. W ołtarzu głównym znajduje się postać Pana Jezusa na krzyżu i św. Maria Magdalena klęczącą u stóp krzyża. W jednym z ołtarzy bocznych znajdziemy obraz Stygmatyzacji św. Franciszka oraz drewnianą figurę Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus pochodzącą z ok. 1490 r. We wnętrzu znajduje się gotycka Pieta z XV w., natomiast w okolicy wejścia do klasztoru późnobarokowy krucyfiks.
Obiekty klasztorne zostały posadowione na obrysie podkowy z wirydarzem i rotundą. Klasztor został otoczony murem z bramą wjazdową wybudowaną w latach 1727-1733.

MUZEUM OKRĘGOWE
Muzeum znajduje się w zamku, który nie posiada wieży. Powstał on w latach 1420-1426, na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Gosławskiego (w dzielnicy Gosławice). Wybudowano go z inicjatywy jednego z największych dyplomatów epoki jagiellońskiej, poznańskiego biskupa Andrzeja Łaskarza, herbu Godzięba. W skład kompleksu wchodzą dwa obiekty położone równolegle względem siebie w kierunku północ-południe. Po reformie administracyjnej w 1975 roku zdecydowano się na zmodernizowanie zabudowań i adoptowano go na Muzeum Okręgowe. Kolejny remont odbył się w okresie 1978-1986. 30 listopada 1986 roku zamek oficjalnie udostępniono turystom. W gotyckich piwnicach zorganizowano różnotematyczne ekspozycje, można je oglądać również na parterze, a także na piętrach obu skrzydeł. W większości dotyczą historii Konina oraz biżuterii patriotycznej i jubilerskiej od schyłku XVIII w., do okresu międzywojennego.
W pierwszej dekadzie XXI w., z dużym udziałem KWB Konin, Muzeum udostępniło odrestaurowane pomieszczenia spichrza. Ma tu miejsce ekspozycja poświęcona geologii konińskich złóż węgla brunatnego i soli, historii i tradycji górniczych. Swoje miejsce odnalazł tez zrekonstruowany słoń leśny, którego szczątki odnaleźli wiele lat temu górnicy.
Na terenie obiektu mieści się także skansen etnograficzny i techniki górniczej.

Galeria

x

Podaj email znajomego:

Podpisz się: