Wybierz województwo
Wybierz kategorię

Gmina Kozy – miejsce atrakcji i zachwytu…

Województwo śląskie

Urząd Gminy Kozy
ul. Krakowska 4
43-340 Kozy
tel. 33 / 829 86 50

ug@kozy.pl

www.kozy.pl

Informacja turystyczna

33 / 829 86 65

Zobacz pełny opis Galeria

Opis

Gmina Kozy

Milenijny krzyż na szczycie i  ślady dawnej kopalni piaskowca w lesistym stoku góry Hrobacza Łąka, wskazują z bardzo daleka lokalizację miejscowości. Gmina kiedyś rolnicza przybrała dziś atrakcyjny charakter miejscowości podmiejskiej o zwartej zabudowie. Bliskość dużych miast, wszechobecna zieleń, różnorodność krajobrazu, a przede wszystkim życzliwi ludzie, są niewątpliwie najważniejszymi atutami tego miejsca.

Miejscowa legenda o powstaniu miejscowości przenosi nas do czasów wielkiego najazdu tatarskiego w 1241 roku. Według podań Tatarzy doszczętnie zniszczyli osadę. Złupione tereny wizytował władca tych ziem. Miał on wypatrzyć dwie, ocalałe po napaści, pasące się na łące kozy i to wydarzenie dało początek nazwie wsi. Miejscowość po raz pierwszy wymieniona była w wykazie dziesięciny papieskiej z 1325 jako „Duabuscapris seu Siffridivilla” (Dwie Kozy wieś Zygfryda).

Dwie osady noszące nazwy Kozy Górne i Kozy Dolne istniały o końca XVIII wieku. Każda z nich należała do kogo innego i miała osobnego wójta, lecz stanowiły jedną parafię. Właścicielami byli kolejno: Szłopowie, Gierałtowscy, Russoccy, Rejowie, Jordanowie. Następnie Kozy należały do rodziny Humborgów, Klucckich i Czecz de Lindenwald. Po II wojnie światowej miejscowość weszła w skład Gminy Zbiorczej Biała Wieś. Od 1954r. stanowi odrębną jednostkę administracyjną – jednowioskową Gminę Kozy.

Ze względu na posiadane walory historyczne, przyrodnicze i widokowe, Kozy stanowią doskonałe miejsce zarówno do osiedlenia się jak i do pieszych i rowerowych wypadów turystycznych oraz wycieczek. Szlaki turystyczne przecinające łagodne stoki górskie sprzyjają aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Miłośnicy tradycji znajdą tu bogactwo wiedzy o ponad siedmiowiekowej, lokalnej historii.

Wieś położona jest po obu stronach drogi krajowej nr 52 z Bielska do Krakowa, u podnóża Beskidu Małego, w województwie śląskim, powiecie bielskim. Zajmuje obszar 27 km2, z czego 1/3 stanowi zwarty kompleks leśny porastający zbocza gór. Liczą ponad 12,7 tysięcy mieszkańców (dane na koniec 2015r.)

Panorama Kozy

Panorama Kozy

Odremontowany budynek dawnych właścicieli miejscowości – Pałac Czeczów – stanowi bazę wielorakich form, wspierających lokalne inicjatywy twórcze. Gminne sale: koncertowa, widowiskowa i sportowa przyciągają wystawców i organizatorów różnorodnych imprez integracyjnych, kulturalnych i sportowych. Centrum Sportowo–Widowiskowe z basenem oferuje szeroką gamę zajęć sportowo-rekreacyjnych. Jest stadion, ogólnodostępny kompleks boisk sportowych, zewnętrzna siłownia, skatepark i dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci.
Gmina posiada też wydzielony plac targowy gdzie w każdy piątek odbywa się tradycyjny handel, a raz w miesiącu jedyny w tej okolicy bazar staroci zwany „Pchlim Targiem”.

Pchli targ

Pchli targ

Tu od pokoleń przyrządza się „koziańskie duszonki” – pyszną i aromatyczną potrawę i gra w karty w grę zwaną tarokami. Rywalizacji w tych dyscyplinach dedykowane są specjalne zawody i coroczne festiwale. Mają tu miejsce cykliczne imprezy promujące dorobek Gminy.

Wszystkie informacje dotyczące historii, atrakcji turystycznych miejscowości, działań w zakresie: kultury, sportu, gospodarki, prowadzonych inwestycji, planów na przyszłość, działalności władz, aktów prawa miejscowego, osiągnięć mieszkańców GMINY, można śledzić na stronie urzędu gminy: www.kozy.pl oraz facebook.com/Koziańskie-Wiadomości.

Potwierdzenie tych faktów można znaleźć odwiedzając naszą miejscowość.

Pałac z oficynami

Pałac z oficynami

Atrakcje na terenie Gminy Kozy

ZABYTKI

Zespół pałacowo parkowy – zabytkowy XVIII wieczny kompleks w obrębie pomiędzy ulicami: Krakowską, Szkolną, Kościelną, Parkową, na który składają się: budynek pałacu z dawną dworską kaplicą, dwie oficyny, park w stylu angielskim oraz dawne zabudowania gospodarcze.

Pałac Czeczów – neoklasycystyczny, z półkolistym ryzalitem od północy i dobudowaną kaplicą od zachodu i kuchnią od strony wschodniej. Dawna siedziba właścicieli Kóz. Odrestaurowany w latach 2012- 2013. Mieści się tu: Gminna Biblioteka Publiczna wraz czytelnią, Izba Historyczna im. A. Zubera, a także: sala koncertowa, galeria wystawiennicza oraz pracownie Domu Kultury w Kozach.

Pałac w Kozach

Pałac w Kozach

Oficyna Lewa – piętrowy budynek datowany na 1706 rok. Pierwotnie na parterze mieścił się duży piec chlebowy, pralnia, prasowalnia i szwalnia dworska. Piętro budynku zajmowali administratorzy majątku, leśnicy i miejscowi nauczyciele. W czasie działań wojennych był tu szpital.

Oficyna Prawa – powstała na początku XVIII wieku. Pierwotnie na piętrze i na strychu był podręczny spichlerz, a na parterze magazyny żywnościowe i duża kuchnia dworska. Po dobudowaniu kuchni do prawego skrzydła pałacu piętro zostało przerobione na archiwum i mieszkania dla służących i kucharek. Po wojnie miała tam warsztat Szkoła Rolnicza działająca w Pałacu.

Obecnie obie oficyny są gminnymi mieszkaniami komunalnymi.

Owczarnia / stodoła pod Św. Florianem (własność prywatna) – unikatowa, barokowa, czworoboczna budowla gospodarcza, z kwadratowym dziedzińcem, z kilkoma bramami przejazdowymi. Kryta gontem. Obecnie w remoncie. Powstała w czasach kiedy właścicielami Kóz byli Rejowie z Nagłowic

Park pałacowy – zabytkowy park w stylu angielskim ze starodrzewiem i zabytkowymi urządzeniami parkowymi. Niedawno powstał tutaj również zielony labirynt, którego strzegą dwie, symboliczne kózki.

Park w Kozach

Park w Kozach

Platan – rosnący przed pałacem, to piękne, wyjątkowe i ważne dla mieszkańców drzewo, które zdobyło I miejsce w krajowym i II miejsce w europejskim konkursie Drzewo Roku znajduje się tuż obok zabytkowej, czynnej i obecnie oświetlonej fontanny przed pałacem.

Pałac z platanem

Pałac z platanem

Lodownia – to ponad 200-letnia budowla, która znajduje się w północnej części parku. Stanowi jeden z najciekawszych punktów parkowego krajobrazu. Niedawno wzmocniono jej konstrukcję, odsłonięto fragment korytarza i kamiennego pierścienia. Założono kratę zabezpieczającą oraz specjalne oświetlenie, które umożliwia obejrzenie wnętrza.

Lodownia w parku

Lodownia w parku

Kościół pod wezwaniem Świętych App Szymona i Judy Tadeusza – wzniesiony w ciągu jednego roku (przełom 1901-1902) w miejsce rozebranego drewnianego kościółka (z XVI w.). Murowany, jednonawowy z transeptem, w połączeniu stylów neoromańskiego z neogotyckim, wg projektu Karola Steinhofera z Wiednia. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Matki Boskiej Różańcowej przeniesiona z kapliczki pod lasem. Na kościele tablice upamiętniające poległych w walce o wolność. Obok kościoła znajdują się zabudowania plebani z zabytkową wozownią, kamienny krzyż dziękczynny oraz obelisk początkujący Szlak Papieski.

Kaplica cmentarna – powstała ok. 1890 roku. Na froncie kaplicy znajduje się rzeźbiony fragment herbu Czeczów i płaskorzeźba „Niewiasty u grobu Pana Jezusa”, których wykonanie przypisywane jest włoskiemu mistrzowi kamieniarskiemu Antonio Linassiemu oraz tablica upamiętniająca fakt wygłoszenia w tym miejscu kazania przez Jana Pawła II. Podziemie kaplicy jest grobowcem ostatnich właścicieli wsi – rodziny Czecz de Lindewald.

TERENY SPACEROWE

Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.) – szczyt góry rozświetla z daleka widoczny, 35 metrowy krzyż, będący dziękczynnym votum mieszkańców okolicznych miejscowości. Z Centrum Kóz możemy dotrzeć do schroniska na szczycie góry w 1,5 godziny. Wiedzie tam szeroka droga, wytyczone szlaki turystyczne i leśne dukty. Po osiągnięciu celu można rozkoszować się piękną panoramą Beskidów i odpoczywać na rozległych dwóch polanach. To wymarzone miejsce na rajdy, szkolne wycieczki, niedzielne wypady i pikniki rodzinne.

Przełęcz „U Panienki” (741 m n.p.m.) – tutaj rozwidlają się szlaki turystyczne. Jej nazwa pochodzi od kamiennej kapliczki Matki Boskiej, ufundowanej w 1884 roku przez miejscowego nadleśniczego jako votum za uratowanie życia.

Kamieniołom – tak potocznie przyjęło się nazywać, widoczne z odległych terenów na tle lasu, wyrobiska dawnej kopalni piaskowca, która w latach 1911-1994 wydobywała kamień dla drogownictwa i kolejnictwa. Obecnie są to rozległe tereny rekreacyjne. W centralnej części znajduje się urokliwy staw powstały z zalania terenu wyrobiska. Obszar ten stanowi teren Parku Krajobrazowego i został ogłoszony w 2012 roku II cudem Beskidu Małego. Flora oraz fauna, a także odsłonięte na urwiskach świetnie widoczne warstwy geologiczne stanowić mogą lekcję przyrody i geografii dla wszystkich zwiedzających te tereny.

Plac zabaw i widok na kamieniołom

Plac zabaw i widok na kamieniołom

Wilczy Staw – to uroczysko będące pozostałością dawnego, leśnego zbiornika, obecnie połączonego z dobudowanym, większym stawem retencyjnym. Dojść do niego można od ulicy Tęczowej lub z poziomu stawu w kamieniołomie kierując się na wchód. Specyficzne usytuowanie obu stawów powoduje, że odbicie otaczającego krajobrazu w tafli wody daje niezwykłe efekty i jest bardzo atrakcyjnym miejscem fotograficznych i malarskich plenerów.

Kapliczka „Pod Panienką” – to bardzo szczególne i znane miejsce lokalnego kultu NMP Różańcowej. Znajduje się na dużej polanie pod samym lasem stanowiąc fragment „Papieskiego szlaku”. Murowana, zadaszona obecnie kapliczka, zawiera kopię rzeźby figury Matki Boskiej. Jej oryginał został ukoronowany w 2000 roku i przeniesiony na ołtarz główny do miejscowego kościoła. Kapliczka jest miejscem indywidualnego i zbiorowego pielgrzymowania mieszkańców od prawie 200 lat.

Kozy kapliczka Pod Panienką

Kozy kapliczka Pod Panienką

SZLAKI TURYSTYCZNE I REKREACYJNE W KOZACH

  • szlak żółty – od stacji PKP w Kozach na szczyt Hrobaczej Łąki i w kierunku przysiółka Żarnówka Mała (okolice zapory Porąbka).
  • szlak czerwony – ze Straconki, przez Gaiki, przełęcz U Panienki, przez szczyt Hrobaczej Łąki, a dalej przez rezerwat Zasolnica do Porąbki.
  • szlak niebieski – od ulicy Krakowskiej w Kozach do Żarnówki Małej.
  • szlak czarny – od ul. Bielskiej w Kozach do przełęczy U Panienki, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym i żółtym prowadzącym w stronę Hrobaczej Łąki.

szlak turystyczny „ na Trzonkę” – prowadzi od Pałacu Czeczów w Kozach, poprzez szczyt Hrobaczej Łąki, Bujakowski Groń, do Zamku na Wołku, a następnie poprzez Porąbkę, do Chaty na Trzonce

szlak Papieski – od kościoła przy Placu ks. Kochaja poprzez Kamieniołom na szczyt Hrobaczej Łąki, przełęcz U Panienki, a potem w stronę Magurki do Straconki.

Trasy Nordic Walking – stanowią trzy pętle spacerowe mające swój początek i koniec przy ulicy Południowej i Beskidzkiej w Kozach. Dwie z nich to trasy krótsze (do 3 km), trzecia obejmuje dodatkowo tereny Lipnika i ma długość 10 km.

Trasa rowerowa 001 – prowadzi od Bielska-Białej ulicami: Krańcową, Sadową, Chmielową, Pod Grapą, Topolowa, Młyńską, Nadbrzeżną w kierunku Pisarzowic.

Galeria

x

Podaj email znajomego:

Podpisz się: