Wybierz województwo
Wybierz kategorię

Gmina Koziegłowy

Województwo śląskie

Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy
ul. Plac Moniuszki 14
42-350 Koziegłowy
tel. 34 / 314 12 19

um@kozieglowy.pl

www.kozieglowy.pl

Informacja turystyczna

34 / 314 12 68 w. 25

kozieglowy@slaskie.travel.pl

Zobacz pełny opis Galeria

Opis

Gmina Koziegłowy położona jest w północnym rejonie województwa śląskiego, 47 km od Katowic i 26 km do Częstochowy, w bezpośrednim sąsiedztwie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Graniczy z gminami: Myszków, Poraj, Woźniki, Kamienica Polska i Ożarowice. Jest największą gminą powiatu myszkowskiego. Zajmuje obszar 161 km kw., który w 17 % pokryty jest lasami. Gmina położona jest na terenach lekko wyżynnych. Koziegłowy mają prawa miejskie.

Nazwa Koziegłowy wiąże się nierozłącznie z Drogosławem, który w 1106 r. otrzymał włości od Bolesława Krzywoustego. Drogosław herbu Zerwikaptur albo Koziegłowy „w brudnem polu miał trzy głowy kozie” (czyli w herbie). Stąd się wzięła nazwa wsi Koziegłowy. Za Kazimierza Sprawiedliwego Mikołaj herbu Lis wybudował na bagnach warowne zamczysko zwane Żabikruk. Po gotyckim zamku w Koziegłowach pozostały jedynie odkształcenia terenu na łąkach na płn-zach od miasta. Jak wykazały badania archeologiczne, budowla składała się z domu mieszkalnego, wieży bramnej, kamiennych murów obwodowych, fosy i wałów. W 1865 r. zamkowe kamienie wykorzystano przy budowie drogi Koziegłowy-Gniazdów.

W Koziegłowach znajdują się dwa zabytkowe kościoły. Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny wybudowany został w stylu gotyckim. Do XV-wiecznego prezbiterium dobudowano ok. 1679 r. nawę. W kościele znajdują się dwie gotyckie rzeźby drewniane – Matki Boskiej i Jana Chrzciciela. Istnieje przypuszczenie, że mogą one pochodzić z kręgu szkoły Wita Stwosza. Podczas prac renowacyjnych w latach 70. XX w. odkryto unikalne malowidła średniowieczne (prawdopodobnie z 1470 r.). Po wstępnych badaniach okazało się, że znaczna część prezbiterium pokryta jest dwuwarstwową polichromią, z wierzchu młodszą – renesansową, a pod spodem starszą – gotycką. Między ulicami Częstochowską, a 3-Maja znajduje się kościół św. Barbary, ufundowany wraz z przytułkiem dla ubogich przez rodzinę Kawieckich. W jednym z pomieszczeń budynku funkcjonuje obecnie, stworzona przez Leonarda Jagodę Galeria „Barbórka”, w której zapoznać się można z historią Ziemi Koziegłowskiej. Kolejny interesujący zabytek sakralny to drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca w Cynkowie z XVII w., który figuruje w spisie zabytków klasy zerowej. Wzniesiony w 1631 r. przez architekta Walerego Ruray`a z Pyskowic. Został odrestaurowany w 1955 r. W Koziegłówkach podziwiać można sanktuarium św. Antoniego (wybudowane w stylu włoskiego renesansu w latach 1903-1908). W Pińczycach zachował się z kolei zespół pałacowy z XVIII w. (obecnie plebania). Jest tam także kaplica pw. św. Floriana z pierwszej połowy XIX w oraz kościół parafialny.

Jeszcze w XX wieku gmina miała charakter rolniczy. Obecnie rolnictwo nie odgrywa już w niej wielkiej roli, a na jej terenie działa sporo różnego rodzaju firm. W Polsce gmina znana jest głównie z zakładów produkujących sztuczne choinki oraz z rękodzieła z osikowych wiórów, którego w XX w. była jedynym wytwórcą. Osikowe tradycje we współczesnym wydaniu kontynuuje firma „Osikowa Dolina” i nieliczni wytwórcy rękodzieła.

Na terenie gminy Koziegłowy znajdują się bogate zasoby wód podziemnych w złożach liczących ponad 200 mln lat, z których korzystają m.in. cztery zakłady produkcji wód.

W 2015 r. zakończyła się odbudowa pałacu Biskupów w Koziegłowach. Od września 2016 r. będzie w nim funkcjonowało przedszkole. W pozostałych pomieszczeniach znajdą się m.in. Izba Pamięci Ziemi Koziegłowskiej oraz sala konferencyjna. Przy ul. Woźnickiej znajduje się galeria Tadeusza Puszczewicza, artysty-plastyka uwieczniającego w swych pracach od kilkudziesięciu lat, z olbrzymią dbałością o detale, różnego rodzaju zabytki.

Unikatowym zabytkiem przyrody jest utworzony w 1957 r. rezerwat cisów w Hucie Starej, który zajmuje 2,65 ha. Rośnie w nim około 80 liczących ponad 100 lat cisów. Do pomników przyrody należą też trzy dęby na skarpie Warty w Postępie.

W 2015 r. wybudowano na terenie gminy Międzygminny Szlak Konny (www.szlaki-konne.com.pl) z miejscami postojowymi oraz torem TREC do turystyki konnej. Przy szlaku znajdują się stajnie. Szlak przebiega dalej przez gminy Poraj oraz Żarki i łączy się w Czatachowie z Transjurajskim Szlakiem Konnym wiodącym z Krakowa do Częstochowy. Na terenie gminy znajduje się kilka szlaków rowerowych.

We wrześniu 2015 r. odbył się w Gniazdowie koło Koziegłów, z okazji oddania do użytku szlaku konnego, I Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z KOPYTA”. Impreza organizowana będzie cyklicznie. W 2016 r. zaplanowano ją na 3-4 września. Wstęp wolny.

Gmina Koziegłowy to jeden z bardziej znanych w kraju ośrodków kolarstwa przełajowego. Działa tu od lat Miejsko-Gminny Ludowy Klub Sportowy Błękitni Koziegłowy. Co roku organizuje m.in. zawody z cyklu Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym. W gminie działają dwa bractwa rycerskie – Milites Christi oraz Chorągiew Krystyna z Koziegłów.

Gmina Koziegłów  – serdecznie zapraszamy w nasze progi!

Galeria

x

Podaj email znajomego:

Podpisz się: