Wybierz województwo
Wybierz kategorię

Gmina Kęty – Kraina sześciu magicznych sołectw

Województwo małopolskie

Urząd Gminy Kęty
ul. Rynek 7
32-650 Kęty
tel. 33 / 844 76 00

gmina@kety.pl

www.kety.pl

facebook.com/gminakety

Zobacz pełny opis Galeria

Opis

Gmina Kęty to nie tylko urokliwe, rodzinne miasto św. Jana Kantego, w którym tradycja i historia na każdym kroku przeplata się nowoczesnością oraz bogactwem natury. W jej skład wchodzi także sześć malowniczych, przytulnych sołectw, oferujących rekreację w gospodarstwach agroturystycznych, spotkania z dziką zwierzyną, wędrówki leśnymi duktami lub przejażdżki rowerowe pośród bezkresu łąk, relaks z wędką w dłoni i moc innych wrażeń, przeżyć oraz atrakcji. Chcesz wypocząć, zauroczyć się pięknymi pejzażami i poznać tajemnice ukryte w naszych przysiółkach?

Gmina Kęty zaprasza!

Bielany
Bielany to wieś pod wieloma względami wyjątkowa. Sołectwo posiada zwarty układ zabudowy, która otacza centrum z placem na kształt… rynku! Rolę tę pełni Plac św. Macieja Apostoła, przy którym wznosi się kościół – piękna, XIX-wieczna świątynia wybudowana w stylu józefińskim. Dziś ponad 500-letnia parafia to Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego z cudownym obrazem cierpiącego Zbawiciela, pochodzącym z początku XVIII wieku. Znalazło się ono na szlaku Małopolskiej Drogi św. Jakuba (jeden z polskich odcinków Camino de Santiago!), dzięki czemu wieś co roku odwiedza wielu pielgrzymów.
W Bielanach skrzętnie pielęgnowane są także tradycje patriotyczne, które podtrzymuje Towarzystwo Miłośników Bielan. Stąd wielka dbałość i troska o miejsca pamięci, poświęcone tutejszym bohaterom z okresu I i II wojny światowej.
Sołectwo (podobnie, jak miasto Kęty) leży nad rzeką, dlatego oferuje malownicze widoki, zdominowane przez zakola krętej, górskiej Soły, która posiada pierwszą klasę czystości. W okolicy znajdują się także stawy – ulubione miejsce wędkarzy, a położone tu tereny nadbrzeżne wpisano w obszary chronione przez program „Natura 2000”.

Przyroda Bielan

Przyroda Bielan

Bulowice
Bulowice to największa wieś w Gminie Kęty, położona wzdłuż doliny rzeki Bulówki, na obszarze Pogórza Śląskiego i u podnóży Beskidu Małego. To sprawia, że panorama wymalowana pagórkami jest jednym z największych atutów sołectwa. Tędy przebiega linia kolejowa wiodąca z Bielska-Białej do Krakowa oraz DK 52, dzięki czemu z łatwością można tutaj trafić.
Bulowiczanie mogą pochwalić się neogotyckim pałacem, wyglądem przypominającym najprawdziwszy zamek, który wzniesiony został w 1882 roku przez barona Edmunda Larischa dla jego żony. Co ciekawe, obiekt wzorowany jest na szkockim Huntly Castle, w którym oblubienica barona mieszkała jeszcze przed zamążpójściem. Co więcej, to właśnie w Bulowicach znaleźć można jedną z największych w powiecie oświęcimskim szkolną salą sportową, która powstała przy ZSG im. Tadeusza Kościuszki – placówce z tradycjami, a także zmodernizowany stadion LKS-u, na którym odbywają się duże wydarzenia sportowe i kulturalne.

Zamek w Bulowicach

Zamek w Bulowicach

Łęki
Wieś Łęki, która sąsiaduje z Bielanami, także leży nad prawym brzegiem Soły. Jak łatwo można odgadnąć, nazwa tego miejsca wywodzi się od słowa „łąki”, których tu rzecz jasna nie brakuje! Nawet w godle wsi znaleźć można kosiarza!
Soła to nie jedyny atut miejscowości. Łęki od wschodu i północnego wschodu graniczą z przepięknymi terenami –  rozległymi stawami, stanowiącymi historyczną Krainą Karpia.
Z kolei w centrum sołectwa znajduje się duży kompleks, który kiedyś stanowił zespół zabudowań gospodarczych majątku Wrotnowskich, a potem Rudzińskich. Otacza go spory park, w którym spokój i wyciszenie znajdzie każdy miłośnik rekreacji.

Przydrożna kapliczka w Łękach

Przydrożna kapliczka w Łękach

Malec
„Specjalnością” sołectwa Malec są bez wątpienia liczne, malownicze stawy. Stanowią one naturalne siedlisko wielu gatunków dzikiego ptactwa. Czaple siwe, ślepowrony, kaczki, kormorany i łabędzie to we wsi stali bywalcy, których z lornetkami i aparatami fotograficznymi podglądać można przez cały rok! Ich obecność nie powinna jednak nikogo zdziwić – ta malownicza wieś położona jest z dala od ruchliwych dróg, na zboczach doliny Potoku Maleckiego.
Mimo to Malec bardziej przypomina obecnie zurbanizowaną i wygodną osadę mieszkaniową, niż tradycyjną wieś z zabudowaniami rolniczymi. Zdecydowanie jest to miejsce, które potrafi połączyć przyrodę z potrzebami XXI wieku.

Stawy maleckie

Stawy maleckie

Nowa Wieś
Nowa Wieś to kolejna ze wsi, przez które przepływa Soła. To tu znajdują się także niezwykle malownicze miejsca z kompleksem stawów wędkarskich.
Najwyższe wzniesienie w tym sołectwie sięga 270 m n.p.m. i znajduje się na zachód od centrum wsi. Wiele tu urokliwych zakątków i pięknej, tradycyjnej zabudowy wiejskiej, w tym urządzeń młyńskich, jazów i kanałów.
W Nowej Wsi zobaczyć można również dawny park z odremontowanymi zabudowaniami dworskimi. Nieopodal stoi też stary kościółek, a w całej wsi rozsianych jest mnóstwo urokliwych, przydrożnych kapliczek.

Dworek w Nowej Wsi

Dworek w Nowej Wsi

Witkowice
Wieś Witkowice leży na terenie położonym są z dala od ruchliwych szlaków, wśród licznych pagórków, lasów, stawów i potoków. Witkowicka panorama to jedno z najpiękniejszych ujęć, jakie tylko można wykonać, fotografując gminę Kęty.
Sołectwo słynie także z przepięknych kapliczek, spośród których szczególnie wyróżnia się Kapliczka Leśna. Została ona zbudowana przy cudownym źródle, tętniącym w lesie. Miejsce zostało przystosowane do potrzeb zwiedzających i pielgrzymów, a towarzyszy mu legenda o odnalezionych tu koralach. Miały one w cudowny sposób wypłynąć ze źródła na oczach powracających z Kalwarii pątników, którzy tam je zgubili.
Witkowice znane są także ze swojego molo, a także odremontowanego dworku.

Leśna kapliczka w w Witkowicach

Leśna kapliczka w w Witkowicach

Galeria

x

Podaj email znajomego:

Podpisz się: