Wybierz województwo
Wybierz kategorię

Baranów – i Fetting Festiwal…

Województwo mazowieckie

Urząd Gminy Baranów
ul. Armii Krajowej 87
96-314 Baranów
tel. 46 / 858 13 50

urzad@gmina-baranow.pl

www.gmina-baranow.pl

Zobacz pełny opis Galeria

Opis

Gmina Baranów znajduje się w zachodniej części Mazowsza. Położona jest w powiecie grodziskim. Gminę otaczają podobne jednostki organizacyjne: Teresin, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Wiskitki oraz Błonie. Gminę Baranów charakteryzuje typ rolniczy.

Pod koniec 2013 roku w gminie Baranów zamieszkiwało ponad 5 tys. mieszkańców.

W latach 1997 do 2000 roku gmina stała się atrakcyjna pod kątem budownictwa mieszkaniowego. Wśród intratnych terenów zabudowy stały się: Kaski, Baranów, Stanisławów, Boża Wola (najbardziej zurbanizowana część gminy). Aby wspomóc rozwój infrastruktury wybudowano na terenie gminy sieć wodociągową. Gmina dysponuje trzema stacjami uzdatniania wody, które znajdują się w Cegłowie, Kaskach i Stanisławowie.

W budżecie co roku zaplanowane są różne fundusze na rozwój inwestycyjny. Na obszarze gminy dominują drogi o nawierzchni bitumicznej, ale też takie, które są utwardzone kruszywem. Na terenie gminy powiększona została baza sportowa. W związku z tym w Baranowie funkcjonuje kompleks boisk sportowych Orlik, w Kaskach wybudowano boisko wielofunkcyjne (z bieżnią), zaś w Bożej Woli boisko wielofunkcyjne. W Cegłowie funkcjonuje boisko gminne oraz kort tenisowy.

Na terenie gminy aktywnie funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna. Dodatkowo działalność swoją zaznaczają tu cztery placówki oświatowe (zespoły szkół w Baranowie, Bożej Woli i w Kaskach, a także Zespół Szkolno-Przedszkolny w Golach). Każda szkoła dysponuje placem zabaw dla dzieci. W 2013 roku w Kaskach powstała placówka Państwowej Szkoły Muzycznej w Żyrardowie (filia).

Przez południowy obszar gminy Baranów przebiega autostrada „Autostrada Wolności” A2 (Stryków-Konotopa). Sprzyjające połączenie komunikacyjne, a także niewielka odległość od Warszawy sprawiają, że gmina Baranów staje się  ciekawą propozycją na bazę noclegowo-rekreacyjną.

W gminie Baranów mieszkańcy są bardzo dumni z działalności Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Kaski. Dodatkowo aktywność swoją zaznaczają: Młodzieżowa Rada Gminy Baranów oraz Gminny Klub Sportowy Orion Puls. Celem tych jednostek jest zaangażowanie młodzieży, gdzie ciekawymi propozycjami urozmaicają czas lokalnej młodzieżowej społeczności.

Włodarze są bardzo świadomi wagi rozwoju kulturalnego i sportowego. Stąd stale zabiegają i organizują wydarzenia o takim charakterze. Do wydarzeń, które na stałe zaczynają gościć w kalendarzu gminnym zalicza się:

Fetting Festiwal – jest to festiwal muzyczny, który organizowany jest regularnie. Pierwsze takie spotkanie zostało zorganizowane w roku 2013. Od tamtej pory mieszkańcy i turyści z niecierpliwością oczekują kolejnych edycji. Zadaniem tego wydarzenia jest wciąganie widzów do udziału w życiu kulturalnym, a także promowanie osiągnięć artystycznych samej postaci Edmunda Fettinga. Był on aktorem i piosenkarzem, mniej docenianym za życia, a później nawet zapomnianym. Festiwal ożywia jego działalność oraz niedocenioną niegdyś artystyczną duszę. Festiwal ma być zespoleniem muzyki, filmu i teatru, tego dalszego i tego bliższego naszych czasów.
Inauguracja festiwalu miała miejsce 9 listopada 2013 r. w Baranowie, w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Wydarzenie to zapoczątkowano wręczeniem tytułów „Honorowy Obywatel Gminy Baranów” oraz „Zasłużony dla Gminy Baranów”. Pierwszym Honorowym Obywatelem gminy Baranów został śp. prof. Władysław Bartoszewski, znany i ceniony polski polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny oraz historyk, dwukrotny minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rodzina śp. Władysława Bartoszewskiego mieszkała na terenie gminy w miejscowości Żaby. W części artystycznej wzięło udział 12 artystów, którzy ukazali twórczość Edmunda Fettinga, tworząc swoje interpretacje. Szczególnym zaszczytem było JURY, które oceniało poszczególne występy. Do tego szlachetnego grona wstąpili: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Maria Szabłowska, Dariusz Dąbrowski. Konkurs wygrała Agata Zakrzewska, a to zaszczytne miejsce przyniósł jej utwór „A jednak mi żal”. Spotkanie zostało zakończone pięknym występem Gwiazd Wieczoru, Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

Kolejny Fetting Festiwal został przeprowadzony 18 października 2014 r. Wykonawcy prezentowali twórczość Alicji Majewskiej. I jak poprzednim razem podczas imprezy nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Baranów. Tym razem tytułem tym została uhonorowana Alicja Majewska, która we wcześniejszych latach była mieszkanką Baranowa. W etapie konkursowym udział wzięło 9 wykonawców. Jury składało się z następujących osób: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Maria Szabłowska, Zbigniew Wodecki, Dariusz Dąbrowski. Pierwsze miejsce zdobyli Jagoda Różycka i Piotr Zubek za utwór „Miłość jest jak cień człowieka”. Ukoronowaniem całej imprezy był występ świetnego, polskiego piosenkarza i muzyka – Zbigniewa Wodeckiego.

14 listopada 2015 roku w kościele w Baranowie został zorganizowany trzeci Fetting Festiwal. Wykonawcy prezentowali utwory do wierszy ks. Jana Twardowskiego. Gościem specjalnym tego wieczoru był polski śpiewak, aktor i sławny artysta krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami” – Jacek Wójcicki. Na początku festiwalu uczczono minutą ciszy ofiary zamachów terrorystycznych w Paryżu. Przed kulminacyjną częścią festiwalu odbyły się występy: Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Kaski, która wykonała hymn Festiwalu – „Nim wstanie świt” oraz Piotr Zubek, który był finalistą konkursu w roku 2014. Wystąpił śpiewając piosenkę „A jednak mi żal”. W oficjalnej części konkursowej wystąpiło 9 wykonawców (solo) oraz jeden zespół. Wybór zwycięzcy nie należał do najłatwiejszych, gdyż poziom konkursu był niebywale wysoki i równy. Nagrody otrzymali:
I miejsce: Weronika Korthals
II miejsce: Adam Wasiela
III miejsce: Adrianna Wojtaś
Specjalne wyróżnienie otrzymali: Dominik Sieńko oraz Zespół Laudans
Nagroda publiczności została wręczona Natalii Grzywacz – była ona najmłodszą uczestniczką tegorocznego festiwalu.
Na koniec dnia swój występ ponownie zaprezentowała Weronika Korthals – zdobywczyni pierwszego miejsca tegorocznego Fetting Festiwalu. Osobą prowadzącą festiwal była dziennikarka radiowa i telewizyjna Maria Szabłowska. W dniu festiwalu, przed głównymi występami w szkole w Baranowie zostały przeprowadzone warsztaty teatralne. Służyły one wzmocnieniu pamięci działalności Edmunda Fettinga związanej z teatrem amatorskim, który Fetting prowadził na plebanii baranowskiego kościoła.

Dożynki Gminne – są nieodłącznym wydarzeniem w kalendarzu imprez gminy Baranów. Cyklicznie odbywają się od  5 lat.
Dożynki to impreza zwana inaczej Świętem Plonów, która swoje tradycje odnotowuje w naszym kraju już od XVI wieku. Wtedy to intensywnie rozwijała się na naszych terenach gospodarka folwarczno-dworska. Dożynki organizowali dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Dzisiaj dożynki mają odzwierciedlenie zarówno religijne, jak i ludowe, wiejskie, gdzie nieodłącznym elementem jest zabawa, wszelakie występy zespołów folklorystycznych ku czci ukończenia szczęśliwych zbiorów. Wydarzenie to jest poszanowaniem dla ludzkiej pracy i owoców, jakie daje nam matka ziemia, ponieważ od wieków chleb stanowi jeden z najważniejszych symboli jej plonów. Człowiek zarówno ciężką pracą zarabia na chleb, ale jednocześnie ma dar dzielenia się nim z bliźnimi. I to jednoznacznie określa nasze człowieczeństwo. Święto Plonów jest wyjątkowym podziękowaniem dla trudu i ciężkiej pracy rolników. Tak samo jak wypieczony z mąki chleb jest symbolem życia, tak samo dożynki stanowią dla nas święto radości i wiary.
Przy tej okazji administracja gminna przygotowuje dużo atrakcji skierowanych do najmłodszych, jak i dla dorosłych. Wszyscy uczestnicy zaznają dobrej zabawy i z radością czczą to święto. Na przybyłych uczestników czeka wiele konkursów, można zasmakować cudownej grochówki strażackiej i ciekawych regionalnych smakołyków przygotowanych przez poszczególne sołectwa. Nad przyjemną atmosferą czuwają utalentowani lokalni wykonawcy, społeczności szkolnej, perełki gminy – Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Kaski, zespoły folkowe, dico-polo, kabarety. Tradycją stał się uroczysty korowód z wieńcami, Msza Święta i wręczenie chleba przez Starostów Dożynek.

Galeria

x

Podaj email znajomego:

Podpisz się: