Wakacje w górach

0
1703
Wakacje w górach

Jedni preferują leżakowanie na plaży nad polskim Bałtykiem bądź greckim Morzem Czarnym. Inni nie mogliby leżeć dłużej niż kilka minut. Nie ma dla nich odpoczynku, jeśli nie mogą się ruszać. Właśnie dla tych osób odpowiednią opcją na urlop są wakacje w górach.

Wakacje w górach nie oznaczają jedynie spacerowania pod górę, jak się niektórym miłośnikom leżakowania na plaży wydaje. To też podziwianie przyrody, wdychanie świeżego powietrza. Wystarczy wyjść na Gubałówkę w Zakopanem, która przecież nie jest jakimś wyzwaniem dla górołazów, by po wyjściu na nią odwrócić się i doznać tak zwanego syndromu nagrody. Piękny widok po wyjściu na szczyt jest rekompensatą za zmęczenie i trudy, jakie niesie ze sobą wychodzie pod górę. Wakacje w górach są dla osób, które cenią sobie dobrą kondycję. Nie każdy jest w stanie przemierzać kilometry w trudnych warunkach. Nie każdy lubi ubierać się w sportowe ubranie i maszerować przez kilka godzin. To ma swój urok. Żeby dostać się do Morskiego Oka, trzeba przez kilka godzin maszerować. Oczywiście można skorzystać z bryczki, ale wtedy traci się zjawisko syndromu nagrody, który występuje tylko wtedy, jeśli włożyło się jakiś wysiłek w dostanie się na miejsce docelowe. Ponadto korzystanie z bryczek jest nieetyczne. Niewiele osób ominęła informacja o losie biednych koni, które czasem muszą wozić kilkudziesięciu ludzi i przez to zdarza się, że zdychają z wycieńczenia!

Wakacje w górach można odbywać latem. Wtedy upał może szczególnie doskwierać. Nie brakuje amatorów górskich wypraw latem. Niektórzy planują wypady w góry jesienią, gdyż nie ma jeszcze mrozów, a nie jest już tak gorąco. Miłośnicy polskich wodospadów nie mogą narzekać na brak tras spacerowych w Polsce. Wąskie ścieżki, śpiew ptaków, przebijające się przez liście promienie słońca, przestrzenie górskich łąk, widok malowniczych masywów – to wszystko pozostaje w pamięci podróżnika, to sprawia, że każdego roku nawet kilka razy wybiera się na wakacje w górach, żeby przeżyć to znowu. Można zabrać na wakacje w górach całą rodzinę i wspólnie cieszyć się dobrodziejstwem natury, jakim są góry. Jest to świetna okazja do spędzenia czasu wspólnie. We współczesnym świecie takich okazji jest coraz mniej. W górach można się odseparować od dystraktorów, jakimi wypełnione jest każde duże, ale też mniejsze miasto. Można zorganizować w górach piknik i razem z rodziną spędzić niezapomniane chwile. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawny i silny pies zabrał się ze swoim panem na wycieczkę w góry. Oczywiście nie każdy pies może wybrać się na taką wycieczkę. Jeśli jest taka możliwość, także dla psa jest to wspaniała wyprawa. Zazwyczaj zwierzak nie ma zbyt wiele możliwości, żeby spacerować i oddychać tak świeżym powietrzem, jakim można się cieszyć w górach. Na wakacje w górach może wybrać się cała rodzina z psem. Należy pamiętać, żeby nie zaśmiecać środowiska naturalnego. Czasami turyści wyrzucają papierki po skonsumowanym pożywieniu w lesie. Wygląda to nieestetycznie, ale nade wszystko szkodzi środowisku naturalnemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here