Turystyka w Polsce

0
1035
Turystyka w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że podróżowanie jest czymś wspaniałym. Poznajemy nowe kraje i miejscowości, oglądamy zabytki, podziwiamy krajobrazy, poznajemy nowych ludziy oraz próbujemy potraw kuchni regionalnej. Dalekie i egzotyczne podróże są marzeniem wielu osób. Chcieliby oni odwiedzić Azję, Afrykę czy też polecieć do Ameryki. Nasz kraj jednak również oferuje ciekawe turystycznie miejsca. Z początku może się nie wydawać, ale podróże po Polsce naprawdę mogą być fascynujące. Najbardziej oczywistym kierunkiem podróży jest wyjazd nad morze. Latem rodziny z dziećmi jeżdżą, aby poopalać się na plaży, tworzyć piaskowe budowle i popływać w morzu, jeżeli pozwoli na to temperatura. A gdyby tak przy okazji leniwego odpoczynku trochę pozwiedzać? W nadmorskich miejscowościach znajdziemy bardzo wiele interesujących zabytków lub ciekawostek przyrodniczych. Atrakcyjną lokalizacją jest Trójmiasto. W Gdańsku, oprócz popularnej fontanny Neptuna i wielkiego Żurawia, warto zobaczyć Bramę Wyżynną, Złotą Bramę, Ratusz, Dom Uphagena, Złotą Kamienicę lub Dwór Artusa. Każdy, kto był w Sopocie na pewno widział Krzywy Domek i był na molo. Wartym zobaczenia obiektem jest również Opera Leśna, gdzie odbywa się Sopot Festival, nazywany w przeszłości Międzynarodowym Festiwalem Piosenki. W Gdyni natomiast na pewno trzeba zobaczyć statki – żaglowiec Dar Pomorza i okręt wojenny ORP Błyskawica. Warto odwiedzić także Akwarium Gdyńskie – zwłaszcza dla dzieci będzie to świetna rozrywka. Będąc w Gdyni, można odwiedzić Orłowo – jej południową dzielnicę. Zobaczymy tam imponujące, strome klify, a dla miłośników historii ciekawostką będzie, że są tam też bunkry.
Jeśli decydujemy się na podróże po Polsce, to drugą najbardziej znaną destynacją na pewno będą góry. Tutaj wybór jest szeroki. Możemy odwiedzić te niższe, jak Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki czy Beskid Niski. Pasma te należą do Karpat. Jeżeli bliżej nam w Sudety, czekają na nas Góry Stołowe, Góry Opawskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Kaczawskie lub Góry Izerskie. Możemy również zdecydować się na wyprawę w mniej znane, ale nie mniej ciekawe, Góry Świętokrzyskie. Będąc w tym regionie, warto odwiedzić ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, Jaskinię Raj oraz Łysą Górę, zwaną Świętym Krzyżem. Na szczycie góry znajduje się klasztor, który jest znany z przechowywania relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Wchodząc na Łysą Górę, warto zwrócić uwagę gołoborze, które jest je znakiem charakterystycznym.
Najbardziej znaną górską miejscowością w Polsce jest oczywiście Zakopane. Jest to wybitnie turystyczna miejscowość, którą odwiedza pełno ludzi zarówno zimą, jak i latem. W mieście koniecznym jest zobaczyć skocznie i wspiąć się na Gubałówkę. Z kolei ruszając do Tatrzańskiego Parku Narodowego, warto obrać sobie za cel wspinaczkę na Giewont, Nosal, Kasprowy Wierch czy, dla tych bardziej ambitnych i doświadczonych turystów górskich, Rysy – najwyższy szczyt Polski.
Jak widać podróże po Polsce nie muszą być nudne. W naszym kraju jest wszystko – od morza przez piękne niziny z jeziorami, wapienne wyżyny aż po wysokie góry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here