Podróże w ciąży – porady

0
1439
Podróże w ciąży – porady

Na temat tego, czy podróże w ciąży to dobry pomysł, krąży wiele opinii. Przyszłe matki mają w tej kwestii sporo wątpliwości, dotyczących głównie bezpieczeństwa. Dobrze więc przeanalizować tę sprawę. To, czy warto wyjeżdżać gdziekolwiek w ciąży, zależne jest od różnych czynników. Duże znaczenie ma środek lokomocji, miejsce pobytu, odległość od domu, klimat, warunki, dostęp do opieki medycznej, a także stan ciężarnej i spodziewany termin porodu. Dobrym pomysłem jest też rozmowa z lekarzem. Specjalista może pomóc podjąć decyzję, czy podróże w ciąży są odpowiednim wyborem.

Pierwsza sprawa to zdrowie i samopoczucie ciężarnej. Jeśli kobieta czuje się kiepsko, a jej ciąża jest zagrożona, dalszy wyjazd nie zawsze jest dobrą opcją. Trzeba również wziąć pod uwagę, w którym miesiącu będzie kobieta w momencie planowanej podróży. Jeśli jest to końcówka trzeciego trymestru, czyli okolice ósmego lub dziewiątego miesiąca, wówczas warto być ostrożnym. Oczywiście krótki wypad w miejsce położone blisko domu nie zaszkodzi, jednak wyjazd na dalekie dystanse lepiej przełożyć. Idealną opcją na podróże w ciąży jest więc drugi trymestr, przy założeniu, że pozwala na to stan zdrowia.

Kolejna rzecz, to sposób podróżowania. Duże znaczenie ma to, czy kobieta będzie przemieszczać się wygodnym środkiem transportu. Wiele godzin w aucie czy pociągu może być niekomfortowe. Z kolei zaawansowana ciąża i samolot też nie są najlepszym połączeniem (chodzi o zmianę ciśnienia). Również czas trwania takiej podróży jest jednym z czynników determinujących to, czy podróże w ciąży powinny dojść do skutku. Czym innym jest wyjazd nad Bałtyk czy na Mazury, a czym innym wyprawa na inny kontynent. Im krócej będzie trwał dojazd, tym korzystniej dla ciężarnej. Oczywiście warto zaplanować całość tak, aby w czasie jazdy kobieta miała możliwość wstania, spacerowania, skorzystania z toalety, zjedzenia posiłku. Konieczny jest też dostęp do wody oraz wszystkich innych, niezbędnych kobiecie rzeczy. Warto pamiętać, by podróżując autem zapinać pasy – mitem jest, że ciężarna nie powinna tego robić.

Samo miejsce docelowe również jest istotne. Wyjazd w tropiki czy jakiekolwiek miejsce na świecie o zupełnie innym klimacie może się skończyć gorszym samopoczuciem, problemami żołądkowymi, bólem głowy. Lepiej sprawdzić też, jak wygląda kwestia tamtejszej opieki medycznej – podróże w ciąży mogą mieć różny przebieg, więc należy wiedzieć, czy w pobliżu będzie jakiś szpital, klinika, przychodnia lub apteka. Warto mieć ze sobą na wszelki wypadek rożne leki. Specjaliści podkreślają więc, że na podróże w ciąży najlepiej wybierać miejsca w kraju lub w obrębie Unii Europejskiej. Mniejsze jest wówczas ryzyko, gdy ciężarna będzie musiała skorzystać z usług medycznych. Jeżeli w czasie wyjazdu pogoda będzie wyjątkowo ciepła, trzeba uważać z przebywaniem na słońcu. Picie wody, stosowanie kosmetyków z filtrem i ochrona głowy to w upały podstawa. Trzeba być też uważnym przy pomyśle z kąpielą w morzu czy basenie. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo infekcji bakteryjnej. Jakakolwiek aktywność ruchowa, oczywiście w umiarkowanym stopniu, jest jak najbardziej dozwolona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here