Niezapomniane polskie wakacje

0
1379
Niezapomniane polskie wakacje

Poprawa sytuacji materialnej wielu polskich rodzin i relatywnie tańsza cena wyjazdów zagranicznych spowodowały, że coraz częściej spędzamy wolne dni poza Polską. Czasem jednak z różnych względów wolimy odpoczywać w kraju. Spotyka się to niekiedy z protestem dzieci, zazdrosnych o atrakcyjniejsze ich zdaniem wycieczki kolegów. Warto się zastanowić, gdzie na wakacje w Polsce się udać, by dzieci miały pełno wrażeń i nie czuły się gorsze od znajomych?
Nasz kraj pięknieje, a miejscowości w atrakcyjnych turystycznie miejscach prześcigają się w ofertach dla przyjezdnych. Musimy się zastanowić, jaki typ spędzania wolnego czasu najbardziej odpowiada nam, dorosłym. Jeśli my nie będziemy rozluźnieni i zadowoleni, największe atrakcje nie dadzą maluchom radości. Wybierajmy przy tym miejsca mniej znane, unikniemy być może tłumów i hałasu.
Jeśli kochamy morze, godna polecenia jest zachodnia część naszego wybrzeża. Urokliwe plaże chowają się pod stromymi klifami i obfitują w małe zatoczki.Szczególne atrakcje oferuje wyspa Wolin. W Centrum Słowian i Wikingów zobaczymy pokazy średniowiecznego rzemiosła i scenki z życia Wikingów, a Woliński Park Narodowy umożliwia spotkanie z licznymi zwierzętami w miejscowym ZOO.
Dla miłośników górskich wycieczek idealną bazą wypadowa będzie Krościenko leżące między Pieninami, Gorcami i Beskidem Sądeckim. Spływ kajakowy ze Sromowiec przez Przełom Dunajca do Krościenka dostarczy niezapomnianych przeżyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Wejście na Trzy Korony czy Sokolicę zajmie około dwóch godzin, a maluchy będą miały okazję stanąć nad prawdziwą przepaścią. Warto też wybrać się do pobliskiej Niedzicy, gdzie na zamku odbywają się latem imprezy nawiązujące do filmu ” Wakacje z duchami”. Sąsiadująca z Krościenkiem Szczawnica oferuje wyciąg krzesełkowy na Palenicę. W pobliskich Jaworkach możemy podziwiać połemkowską cerkiew z pięknym ikonostasem. Stąd wiodą szlaki do urokliwych wąwozów Biała Woda i Homole, gdzie oprócz podziwiania skalnych tworów i wodospadów można popróbować w bacówkach miejscowych serów i napić się żętycy.
A jeśli tęsknimy za spokojnymi jeziorkami w otoczeniu lasów i marzy nam się słodkie lenistwo z książką w ręce? Na Mazurach i Warmii znajdziemy wiele ofert z propozycjami agroturystyki połączonej z atrakcyjnymi warsztatami nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Możemy podziwiać pola lawendy, a po południu wziąć udział w warsztatach garncarskich. Samodzielnie wykonana miseczka będzie wspaniałą pamiątką z wakacji.
Szczególnymi atrakcjami kusi Kotlina Kłodzka. Zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku, Jaskinia Niedźwiedzia z przepięknymi stalaktytami, wieczorne pokazy kolorowych fontann w Dusznikach Zdroju to niezapomniane chwile dla każdego. Blisko stąd w wyjątkowe Góry Stołowe. Wycieczka na Szczeliniec, a tym bardziej do Rezerwatu Błędne Skały pokaże niesamowite skalne kształty i będzie sama w sobie świetną rozrywką, bo przeciskanie się przez wąskie szczeliny to wyjątkowe przeżycie.
To tylko parę przykładów niezapomnianych wakacji w Polsce. A przecież każdy region ma coś wyjątkowego do zaoferowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here